RSS feed for WriteMoney
  • I Do... Until I Don't

    I Do... Until I Don't

    ★★★

    Very promising second movie from Lake Bell after whatever you thought In A World... was. She is so deep in David O. Russell's territory that I would not be surprised to see them work together in the future.

    It astounds me that garbage like Boss Baby and Logan get award mention for their written content and something like this film is viewed as thin or shallow. Nothing about this film is award worthy, save for the award that pretentious and/or…

  • I Love You, Daddy

    I Love You, Daddy

    ★★★

    Only weak-minded people with no artistic merit would pull this movie from theaters.

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

    Definitely one of the best things in this 2017 shitshow of movie theater experiences.

    This director has taken all of the tonal inconsistencies of his previous films and balled them up into a well-rounded look at society.

  • mother!

    mother!

    ★★

    whoops!

  • The Infiltrator

    The Infiltrator

    ★★★

    Appreciate American Hustle

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2

    ★★

    Who needs character?

    This movie.

  • Get Out

    Get Out

    ★★★

    The audience member best friend character makes up for the stupidity of it all.

  • The Boss Baby

    The Boss Baby

    ★★

    This is what happens when a ten page idea is ordered to be a full script and someone does the hapless job of making it a functional story for both adults and children.

    It ends up being for no one.

  • Paterson

    Paterson

    ★★★★

    Almost forced myself to watch Hidden Figures on a plane.

    Thank fuck, I didn't.

    It was this instead.

  • xXx: Return of Xander Cage

    xXx: Return of Xander Cage

    Whoa.

  • Assassin's Creed

    Assassin's Creed

    ★★

    My favorite quote from this movie...

    "Just end, please." - Me

  • 20th Century Women

    20th Century Women

    ★★★½

    A major pro/con is that the film is all-knowing. The result is deeper characters. That doesn't always happen...