Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Sharey Chuattar

Sharey Chuattar

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Papilio Buddha

Papilio Buddha

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Creed III

Creed III

2023
×
★★★
Edit this entry  
12
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Close

Close

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parineeta

Parineeta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nanpakal Nerathu Mayakkam

Nanpakal Nerathu Mayakkam

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
EO

EO

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★½
Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry