Sort by

wrymereo has logged 39 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jyeshthoputro

Jyeshthoputro

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Kingdom of Diamonds

The Kingdom of Diamonds

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Elephant God

The Elephant God

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Distant Thunder

Distant Thunder

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A River Called Titas

A River Called Titas

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
06
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry