Sort by

wrymereo has logged 215 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Apur Sansar

Apur Sansar

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Demons

Demons

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manichitrathazhu

Manichitrathazhu

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Butcher Boy

The Butcher Boy

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry