WillFilm has logged 274 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
'Twas the Night Before Christmas

'Twas the Night Before Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
E.T.: A Holiday Reunion

E.T.: A Holiday Reunion

2019
×
Edit this entry  
02
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Edit this entry  
29
Chip an' Dale

Chip an' Dale

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ye Olden Days

Ye Olden Days

1933
×
★★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Donald's Tire Trouble

Donald's Tire Trouble

1943
×
★★★½
Edit this entry  
21
Chef Donald

Chef Donald

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Melody Time

Melody Time

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
★★★
Edit this entry  
18
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tangled: Before Ever After

Tangled: Before Ever After

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Clock Cleaners

Clock Cleaners

1937
×
★★½
Edit this entry  
12
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry