• Dune

  • The French Dispatch

  • Rebecca

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Bombshell

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Greed

    ★★★½

  • The Laundromat

    ★★½

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Yesterday

    ★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Bait

    ★★★★½

  • Marianne & Leonard: Words of Love

    ★★★★

  • The Souvenir

    ★★★★

  • Knock Down the House

    ★★★★

  • The Report

    ★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★

  • Fyre

    ★★★★

  • Brexit: The Uncivil War

    ★★½

  • Vice

    ★★★

  • Widows

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • A Simple Favor

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Tully

    ★★★★½

  • Shirkers

    ★★★★

  • RBG

    ★★★½

  • Hereditary

  • Disobedience

    ★★★½

  • The Death of Stalin

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Baby Driver

  • Miss Sloane

    ★★★★

  • Jackie

    ★★

  • Moonlight

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★

  • The Wailing

    ★★★½

  • Zootopia

    ★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★★★

  • The Big Short

    ★★★★½

  • Bridge of Spies

    ★★★

  • A Bigger Splash

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★

  • The Lobster

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Victoria

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Interstellar

  • The Theory of Everything

    ★★

  • Nightcrawler

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • The Lego Movie

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Whiplash

  • American Hustle

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

  • Her