Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Mathilukal

Mathilukal

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
Io Island

Io Island

1977
×
★★★½
Edit this entry  
06
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Quince Tree Sun

The Quince Tree Sun

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The World of Us

The World of Us

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Our Twisted Hero

Our Twisted Hero

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
Read the review Edit this entry  
18
Ek Doctor Ki Maut

Ek Doctor Ki Maut

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Rapture

Rapture

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
Doomed Love

Doomed Love

1978
×
★★
Edit this entry  
10
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
Everyone Else

Everyone Else

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ardh Satya

Ardh Satya

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
05
And Quiet Rolls the Dawn

And Quiet Rolls the Dawn

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Manoel's Destinies

Manoel's Destinies

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Time Regained

Time Regained

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kaala

Kaala

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
White Noise

White Noise

2019
×
Edit this entry  
20
Manthan

Manthan

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big City

The Big City

1963
×
Read the review Edit this entry  
23
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★
Edit this entry  
20
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sandhesam

Sandhesam

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
01
C/o Kancharapalem

C/o Kancharapalem

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Asuran

Asuran

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jackal of Nahueltoro

Jackal of Nahueltoro

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★½
Edit this entry  
15
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
14
In the Mouth of the Wolf

In the Mouth of the Wolf

1988
×
★★★★★
Edit this entry