Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Me Time

Me Time

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Creator

The Creator

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
Read the review Edit this entry  
09
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Past Lives

Past Lives

2023
×
Read the review Edit this entry  
06
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Divergent

Divergent

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
They Cloned Tyrone

They Cloned Tyrone

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Joan Is Awful

Black Mirror: Joan Is Awful

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: Beyond the Sea

Black Mirror: Beyond the Sea

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry