RSS feed for WYSP1
  • Justice League

    Justice League

    What do you do when you grab some of the most beloved and we'll established superheroes, strip them of any of their qualities that make them interesting, turn them to slates and shadows of their comic cpunterparts coupled with some of the most disastrous filmmaking I've ever seen.

    Well my friend you get Justice League (2017) God what a fuck up.

    2/10

  • Shrek 2

    Shrek 2

    ★★★★★

    (Drunk rewatch)

    BOIII THIS FILM SPEAKS VOLUMES TO MY VERY SOPHISTICATED INDIE TASTE IN MOVIES.

    100/10

  • The Royal Tenenbaums

    The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

    The infinite amount of times I watch this film it still exceeds as being my favourite film of all time. I honestly think that Wes Anderson took all the Trump cards up his sleeve he had for this one and layed them all faced up.

    Everything down to the script is so interwoven so perfectly that it's barely noticable, events play into each other so smoothly with no slow down or dumb exposition.

    It's straight to the point and it's clear as day. And it is heartwrenching, hilarious and decieving all in the same package and I absolutely fucking love it.


    Overall
    10/10

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★★

    My boi Adam Sandler be fucking sweeping the floor in this.

    I fucking adore the style and tone of this film it just speaks volumes.

    Kinda want to check out more P.T.A films after this one.

    Overall
    10/10

  • Bad Taste

    Bad Taste

    ★★★★½

    Weird, amateur and bizarre films like this are really endearing to me and morbidly fascinate and entertain me to the point where it is worrying.

    Bad Taste is evidently a comedy from the very start and it isn't shy to hide that, with over the top action and just some really bizarre and questionable imagery that the film throws at the audience.

    It's not the best movie I've seen do any of this, but for what it is it works.…

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★★★

    It's a little ironic that I've been bingeing the hell out of the Sam Raimi Spider-Man movies my whole childhood for me to only sleep on one of the greatest horror movies ever created.

    Will be watching 2 and 3 throughout the week so my thoughts on this one may change but fuck, this is a stellar first impression.

    10/10

  • Joker

    Joker

    ★★½

    Society

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★★

    Still the one of the greatest
    Still one of the best Spider-Man films
    Still one of the best Spider-Men

    Look the love I have for this film and this trilogy is undying, is it nostalgia. Yeah partially, is it also the fact that they are stellar films YES YES YES.

    These films and this character have played an integral part in my life and it will always be engraved in there. Nothing will ever make or break my opinions of…

  • Unbreakable

    Unbreakable

    ★★★★★

    M Night is some man

    He makes Masterpieces like this then he makes shit like The Last Airbender

    Fucking madlad

    10/10

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    Tarantino manages to create one of the biggest period pieces for 1960s Hollywood whilst also keeping his signature style intact.

    Once Upon A Time In Hollywood is the biggest love letter to cinema I've ever seen, I would highly recommend anyone who is passionate about film in the slightest to check this film out at some point down the line or even right now.

    10/10

  • Ratatouille

    Ratatouille

    ★★★★★

    Food porn

  • Drive

    Drive

    ★★★★★

    Still one of the greatest films ever made.

    The subtle foreshadowing couplesd by the excellent sound design makes this one of the best thrillers ever made in my books.

    10/10