Sort by

Warren has logged 56 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiness

Happiness

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wayward Girl

The Wayward Girl

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Showtrial

Showtrial

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Hotel New York

Hotel New York

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Transgressor

The Transgressor

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Edit this entry  
24
Living in an Unreal World

Living in an Unreal World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lorna, the Exorcist

Lorna, the Exorcist

1974
×
★★★
Edit this entry  
23
Blanche

Blanche

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Astronauts

The Astronauts

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
Infernal Symphony

Infernal Symphony

1984
×
★★
Edit this entry  
23
Renaissance

Renaissance

1963
×
★★★
Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christine

Christine

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jackie

Jackie

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Playing Away

Playing Away

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Humanité

Humanité

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nun

The Nun

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blue

Blue

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Love You, I Hate You

I Love You, I Hate You

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Downton Abbey: Christmas Special 2015

Downton Abbey: Christmas Special 2015

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Blair and Brown: The New Labour Revolution

Blair and Brown: The New Labour Revolution

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Deep Red Instant Love

Deep Red Instant Love

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bronco's House

Bronco's House

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bait

Bait

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Modern Coed

A Modern Coed

1966
×
★★½
Edit this entry  
11
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry