Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Reversing Roe

Reversing Roe

2018
×
Edit this entry  
07
The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

2022
×
Edit this entry  
06
Downfall: The Case Against Boeing

Downfall: The Case Against Boeing

2022
×
Edit this entry  
29
Trust No One: The Hunt for the Crypto King

Trust No One: The Hunt for the Crypto King

2022
×
Edit this entry  
29
Cyber Hell: Exposing an Internet Horror

Cyber Hell: Exposing an Internet Horror

2022
×
Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
26
My Father's Violin

My Father's Violin

2022
×
★★
Edit this entry  
22
Bad Vegan: Fame. Fraud. Fugitives.

Bad Vegan: Fame. Fraud. Fugitives.

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Writing with Fire

Writing with Fire

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
On My Mind

On My Mind

2021
×
Edit this entry  
19
Four Good Days

Four Good Days

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Please Hold

Please Hold

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Inventing Anna

Inventing Anna

2022
×
★★
Edit this entry  
15
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Edit this entry  
13
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Attica

Attica

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ascension

Ascension

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
When We Were Bullies

When We Were Bullies

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Three Songs for Benazir

Three Songs for Benazir

2021
×
Edit this entry  
09
Lead Me Home

Lead Me Home

2021
×
Edit this entry  
09
Audible

Audible

2021
×
Edit this entry  
08
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana: A Yak in the Classroom

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Take and Run

Take and Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
BoxBallet

BoxBallet

2020
×
Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
Edit this entry  
08
The Dress

The Dress

2020
×
Edit this entry  
08
The Queen of Basketball

The Queen of Basketball

2021
×
Edit this entry  
08
Bestia

Bestia

2021
×
Edit this entry  
07
Affairs of the Art

Affairs of the Art

2021
×
Edit this entry  
07
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry