2020

xanadont xanadont’s year in review

Highest rated films

  • Horse Girl

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • The Lovebirds

    ★★★★

  • Shubh Mangal Zyada Saavdhan

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Ma

    ★★★★★

  • The Good, The Bad, The Weird

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Akira

    ★★★★½

  • Ready or Not

    ★★★★½

  • Thelma & Louise

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • Clue

    ★★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★½

  • Wild Tales

    ★★★★½

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    ★★★★½

  • Nine to Five

    ★★★★½

  • The Polka King

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 108 Films watched
  • 9 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Shubh Mangal Zyada Saavdhan

Feb 22

Last Film

Wonder Woman 1984

Dec 29

Genres, countries & languages

Comedy
44 films
Drama
35 films
Action
30 films
Thriller
28 films
Adventure
26 films
Horror
23 films
Romance
21 films
Sci Fi
19 films
Fantasy
18 films
Family
14 films
USA
95 films
UK
11 films
Canada
6 films
France
6 films
Spain
2 films
Germany
2 films
Sweden
2 films
Japan
2 films
Mexico
2 films
India
2 films
English
101 films
French
13 films
Spanish
13 films
Japanese
6 films
German
5 films
Italian
5 films
Russian
3 films
Chinese
3 films
Hindi
2 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 69

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

xanadont’s most liked review

Ready or Not

Ready or Not

★★★★½

My one problem would be a spoiler, so I’ll just say what I liked.  Obviously this isn’t high brow cinema, but it’s super fun. 

Samara Weaving! Melanie Scrofano. Henry Czerny. Andie Macdowell’s expressive face. The hide and seek song.

More reviews

xanadont’s most liked list

Sorry to Bother You
The Lure
Nocturnal Animals

Scavenger Hunt 62 - May 2020

Glad to be doing another hunt. 
Thanks to MandelBroSet for this month’s clues. 
Results: 10/31
Favorite New Watch: Ready or Not and Re-Animator


Here are the prompts:
1. Parasite was a banger of a film in 2019. Watch a film featured on Rotten Tomatoes' "20 Movies to Watch if you Loved Parasite".…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Akira
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Catwoman
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Midsommar
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Greek Pete
Average weighted rating:

2.9

Films xanadont watched in 2020

  • Wonder Woman 1984
  • Agatha and the Truth of Murder
  • Holidate
  • Dolly Parton's Christmas on the Square
  • Knock Knock
  • Avengers: Endgame
  • Jumanji: The Next Level
  • Pinocchio
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Chelsea Peretti: One of the Greats
  • Deliver Us from Eva
  • Small Soldiers
  • What Keeps You Alive
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Night of the Living Dead
  • Twilight
  • My Soul to Take
  • The Covenant
  • Puppet Master
  • The Addams Family
  • Batman: Assault on Arkham
  • The Three Musketeers
  • Blade: Trinity
  • We Summon the Darkness
  • Blade II
  • Blade
  • Brightburn
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Cabaret
  • Booksmart
  • Megamind
  • Thelma & Louise
  • The Lovebirds
  • Green Lantern
  • Scoob!
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • A Mighty Wind
  • Feral
  • Green Lantern: Emerald Knights
  • The Half of It
  • My Neighbor Totoro
  • Loev
  • Green Lantern: First Flight
  • Clue
  • Catwoman
  • The Good, The Bad, The Weird
  • Bad Boys
  • To Catch a Thief
  • Stargate
  • What a Girl Wants
  • Attack of the Killer Tomatoes!
  • Moonlight
  • Coffy
  • The Wicker Man
  • Overlord
  • Men in Black: International
  • Batman: Gotham Knight
  • Wild Tales
  • Ma
  • Nine to Five
  • Ready or Not
  • Cry-Baby
  • Journey to the Center of the Earth
  • Isn't It Romantic
  • Happy Death Day 2U
  • The Others
  • Nocturnal Animals
  • Midnighters
  • Kindergarten Cop
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Re-Animator
  • Mirror Mirror
  • The Roommate
  • Zombieland: Double Tap
  • Moonstruck
  • Three Days of the Condor
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Casa De Mi Padre
  • Akira
  • Hotel Artemis
  • The Overnight
  • Midsommar
  • I Am Jonas
  • Country Strong
  • El Mariachi
  • Pumpkin
  • The Favourite
  • Greek Pete
  • Spring Breakers
  • Dark Phoenix
  • Casino Royale
  • An American Tail: Fievel Goes West
  • An American Tail
  • The Thing About Harry
  • The Mask of Zorro
  • The Woman in Black
  • The Polka King
  • Horse Girl
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • The Skeleton Twins
  • Wiener-Dog
  • Inside Llewyn Davis
  • American Assassin
  • Shubh Mangal Zyada Saavdhan

World map

Highly rated films xanadont is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more