Sort by

Daniel has logged 454 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rush

Rush

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read the review Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
24
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drug War

Drug War

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
Read the review Edit this entry  
09
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In a World...

In a World...

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
08
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
Edit this entry  
08
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
07
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drums in the Deep South

Drums in the Deep South

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blackthorn

Blackthorn

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Edit this entry