• The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Platform

    ★★½

  • The King

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Us

    ★★½

  • The Mule

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Aquaman

    ★★★★

  • Bird Box

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • Maniac

    ★★★½

  • Green Book

    ★★★★½

  • At Eternity's Gate

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • First Man

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Deadpool 2

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • The Post

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • The Greatest Showman

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • It

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • First Reformed

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • Shot Caller

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★½

  • Big Little Lies

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★

  • Get Out

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Wind River

    ★★★½

  • Passengers

    ★★★½

  • Moana

    ★★★½

  • Doctor Strange

    ★★★★½

  • Split

    ★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★½

  • Sully

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Free State of Jones

    ★★★★

  • Finding Dory

    ★★½

  • Me Before You

    ★★★

  • Hell or High Water

    ★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★½