RSS feed for Caolan

Caolan has written 14 reviews for films rated ★★★ .

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★

    Before Sunrise follows a young man and woman whose paths cross in a foreign city. It's light on plot and instead focuses on the conversations of the couple, and it really shines there. Ethan Hawke & Julie Delpy's chemistry is great, as is the dialogue. They open up about things that I think on a daily basis but am often afraid to confide with others.

    The film is a bit slow and as mentioned it's quite light on story but it's short enough and besides, it's all about the development of their relationship and it delivers that very well.

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★

    Man this movie was well cast. Willem Dafoe was fantastic as Bobby, the good-willed motel manager but even he was outshone by the three 6 year old children, Moonee in particular. Honestly at times I couldn't tell if she was acting or just being her precocious self. Hands down best acting I've seen from a kid under 10.

    The movie is a bit slow paced at times but character interactions feel real leading to some funny, tense and heartbreaking scenes.…

  • Ida

    Ida

    ★★★

    Ida is a slow and quiet film. I think the meaning is found more in what the characters didn't say rather than what they did.

    The film was masterfully shot with each frame excellently composed.

  • Lars and the Real Girl

    Lars and the Real Girl

    ★★★

    What a pleasant surprise. I expected a comedy focused on making fun of a lonely man with a sex doll but this movie is much deeper, with much more heart. I'll refrain from mentioning too much because the townfolks' reactions to Lar's doll, Bianca, are best experienced firsthand but it's safe to say this movie won't go the way you expect and it's sure to leave a smile on your face. Great performance from Ryan Gosling I might add.

  • Rocky

    Rocky

    ★★★

    The movie’s a bit dated in some places (mainly the relationship between Rocky & Adrien) but I still liked it anyway.

  • Short Term 12

    Short Term 12

    ★★★

    A heartfelt movie about foster children, past and present, and how they cope with the traumas they have suffered. It's filled with heart breaking moments but it's balanced by some touching moments that are sure to make you smile. Stand out performances from Brie Larson, Lakeith Stanfield & Kaitlyn Dever are amplified by the well written script from Destin Daniel Cretton.

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★

    Frances is goofy, awkward, lonely... but weirdly relatable as a character. Seeing her deal with her trying to get her life together after college, not really sure of what her next step is, really struck a chord with me. If you're a recent uni grad whose a bit scared of adult life I think this movie is for you.

  • 20th Century Women

    20th Century Women

    ★★★

    A simple but sentimental movie about normal people coming to terms with life's normal problems. It's got some genuinely touching moments. I related to so much of it. It's well acted and well written. First time I'd seen Greta Gerwig act, lady's mad talented.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★

    I better say goodbye to sleep for a week. Despite how disturbing the movie was I couldn't help but watch. It helps that it's probably one of the most stunning looking films I've ever seen. Every frame looked like a Renaissance painting. This, along with the striking editing and great performance from Florence Pugh, make for a fine film.

    I would say is that they could've probably made it a little shorter and occasionally it felt a bit self indulgent but overall it was a good ride.

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★

    Not quite up to the standards of Seven Psychopaths but still a solid McDonagh flick with his signature humour and heart that I love. Acting was great and cinematography was too.


    Also, the reporter in the movie had a Blackmagic URSA. Hope he has fun colour grading the news.

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★

    Finally got round to watching Lady Bird. It's one of those movies that makes you feel like the stole bits right out of your own life. It was very relatable and captured the essence of a lot of the events and emotions I experienced as a teenager. The acting and directing were great. Well done Greta Gerwig.

  • The Square

    The Square

    ★★★

    A great satirical take on what makes art art. The movie was beautifully shot, well acted and asks a lot of interesting questions. The only thing is that I think it's a bit longer than it needs to be.