RSS feed for John

John has logged 408 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
French Connection II

French Connection II

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rocky

Rocky

1976
×
Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Django Kills Softly

Django Kills Softly

1967
×
★★★
Edit this entry  
30
Operation Crossbow

Operation Crossbow

1965
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
24
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil's Brigade

The Devil's Brigade

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Juggernaut

Juggernaut

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Merrill's Marauders

Merrill's Marauders

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The End of Violence

The End of Violence

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
Klown

Klown

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Argo

Argo

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tigrero: A Film That Was Never Made

Tigrero: A Film That Was Never Made

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alvarez Kelly

Alvarez Kelly

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Head

Head

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Charles Laughton Directs 'The Night of the Hunter'

Charles Laughton Directs 'The Night of the Hunter'

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Edit this entry  
03
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Firefox

Firefox

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Stranger on the Third Floor

Stranger on the Third Floor

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry