RSS feed for John

John has logged 72 entries for films during July 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Major Dundee

Major Dundee

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heartburn

Heartburn

1986
×
Read the review Edit this entry  
27
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hello Lonesome

Hello Lonesome

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bullhead

Bullhead

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Trip

The Trip

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Giant

Giant

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raid on Entebbe

Raid on Entebbe

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lockout

Lockout

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The American

The American

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunter

The Hunter

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Naked

Naked

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
London Boulevard

London Boulevard

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rampart

Rampart

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Son of No One

The Son of No One

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
In Harm's Way

In Harm's Way

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Goon

Goon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Longest Day

The Longest Day

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry