Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Pygmalion’s Ugly Season

Pygmalion’s Ugly Season

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
If I Can't Have Love, I Want Power

If I Can't Have Love, I Want Power

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Time

Big Time

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Girls Like Girls

Girls Like Girls

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read the review Edit this entry  
05
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sir Gawain and the Green Knight

Sir Gawain and the Green Knight

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zero

Zero

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Adventure Time: Stakes

Adventure Time: Stakes

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All Summer in a Day

All Summer in a Day

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barbie: Big City, Big Dreams

Barbie: Big City, Big Dreams

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Behind the Green Door

Behind the Green Door

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kate Bush: Christmas TV Special

Kate Bush: Christmas TV Special

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry