Sort by

neil has logged 428 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Alice in Borderland

Alice in Borderland

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Big Night!

Big Night!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★
Edit this entry  
02
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Booba

Booba

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Liway

Liway

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Super-B

Super-B

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Volta

Volta

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
K-12

K-12

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Markova: Comfort Gay

Markova: Comfort Gay

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Edit this entry  
01
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Human Certainty

A Human Certainty

2021
×
★★
Edit this entry  
22
The School for Good and Evil

The School for Good and Evil

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
Doll House

Doll House

2022
×
★½
Edit this entry  
13
Hello, Love, Goodbye

Hello, Love, Goodbye

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Pip

Pip

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bleach

Bleach

2018
×
★★
Edit this entry