RSS feed for David
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Strange Ones

The Strange Ones

2017
×
★½
Edit this entry  
28
Under the Roofs of Paris

Under the Roofs of Paris

1930
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★
Edit this entry  
28
Come Sunday

Come Sunday

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★½
Edit this entry  
27
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Western

Western

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Music of Silence

The Music of Silence

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Madame

Madame

2017
×
★★
Edit this entry  
26
The China Hustle

The China Hustle

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tully

Tully

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Great Buddha Plus

The Great Buddha Plus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
The Golden Voyage of Sinbad

The Golden Voyage of Sinbad

1973
×
★★½
Edit this entry  
21
1984

1984

1956
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Skull

The Skull

1965
×
★★½
Edit this entry  
20
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★
Edit this entry  
20
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
My Own Private River

My Own Private River

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Where Is Kyra?

Where Is Kyra?

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Outside In

Outside In

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Rampage

Rampage

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beirut

Beirut

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One

Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
This Is Our Land

This Is Our Land

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Karl Marx City

Karl Marx City

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Second Sight

Second Sight

1989
×
½
Edit this entry  
07
Paterno

Paterno

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
The Rape of Recy Taylor

The Rape of Recy Taylor

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★
Edit this entry  
07
Gemini

Gemini

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blockers

Blockers

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Deranged

Deranged

1974
×
★★½
Edit this entry