1996

David Blaylock David Blaylock’s year in review

David’s highest rated films

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★★

  • Atlantic City

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • Doctor Zhivago

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★★

  • The Crying Game

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,021 Films watched
  • 85.1 Average per month
  • 19.6 Average per week

Milestones

First Film

Gone with the Wind

Jan 1

Last Film

Swiss Family Robinson

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
460 films
Comedy
451 films
Thriller
211 films
Family
209 films
Romance
194 films
Action
184 films
Adventure
179 films
Crime
168 films
Sci Fi
131 films
Fantasy
123 films
USA
921 films
UK
103 films
France
20 films
Italy
14 films
Germany
14 films
Canada
10 films
Japan
6 films
Australia
6 films
Spain
6 films
Ireland
5 films
English
1,016 films
French
81 films
Spanish
69 films
Italian
55 films
German
45 films
Russian
20 films
Hungarian
14 films
Latin
12 films
Cantonese
9 films
Portuguese
8 films

Breakdown

1996 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Theodore Rex
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Pearl

Films watched in 1996

  • Swiss Family Robinson
  • The Evening Star
  • Down Periscope
  • A Very Brady Sequel
  • The Doom Generation
  • The Jazz Singer
  • Bedtime for Bonzo
  • Nine to Five
  • Watch the Birdie
  • A Very Brady Christmas
  • Cinderella
  • Christmas Eve
  • Lords of the Deep
  • Scrooge
  • Going Bananas
  • Labors of Hercules
  • Alexander Hamilton
  • Damien: Omen II
  • George Washington
  • Pearl
  • Gregory K
  • No Holds Barred
  • Ironside
  • M*A*S*H
  • The Hound of the Baskervilles
  • Revolution
  • The Return of Swamp Thing
  • The Swarm
  • Angels' Brigade
  • Class of Nuke 'Em High 2: Subhumanoid Meltdown
  • Class of Nuke 'Em High
  • Jaws 3-D
  • Children of the Corn III: Urban Harvest
  • Children of the Corn II: The Final Sacrifice
  • Christine
  • The Amityville Horror
  • Racket Girls
  • Mannequin Two: On the Move
  • Mr. Wrong
  • Alien from L.A.
  • Grease 2
  • Halloween III: Season of the Witch
  • The Amazing Transparent Man
  • The Chamber
  • Once Bitten
  • North
  • Bride of the Monster
  • The Golden Child
  • Gordy
  • Hot to Trot
  • Young Einstein
  • Police Academy: Mission to Moscow
  • September 30, 1955
  • Malice
  • Clash of the Titans
  • The Harlem Globetrotters on Gilligan's Island
  • The Heavenly Kid
  • Gumby: The Movie
  • It
  • Losin' It
  • The Basketball Diaries
  • The Chipmunk Adventure
  • Daffy Duck's Movie: Fantastic Island
  • How To Make An American Quilt
  • Dear God
  • White Wolves - A Cry in the Wild II
  • Jumping Jacks
  • Mac and Me
  • The Temp
  • Born to Be Wild
  • Mulholland Falls
  • Mortal Kombat
  • Better Off Dead...
  • Paris, France
  • The Barefoot Executive
  • Murder in the First
  • Four Rooms
  • Suburban Commando
  • Two If by Sea
  • American Gigolo
  • Another 48 Hrs.
  • Rambo III
  • Rambo: First Blood Part II
  • Ski Patrol
  • Rocky V
  • Stuart Saves His Family
  • Village of the Damned
  • A Million to Juan
  • The Specialist
  • Cloak & Dagger
  • Dillinger and Capone
  • Walk Like a Man
  • Under Capricorn
  • Weekend at Bernie's II
  • Trail of the Pink Panther
  • Three Men and a Little Lady
  • ¡Three Amigos!
  • Stop! Or My Mom Will Shoot
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Spaced Invaders
  • Rover Dangerfield
  • Prehysteria!
  • National Lampoon's European Vacation
  • My Side of the Mountain
  • Munster, Go Home!
  • Man of the House
  • Little Giants
  • K-9
  • Hudson Hawk
  • Hook
  • Highlander 2: The Quickening
  • Herbie Goes Bananas
  • Explorers
  • Congo
  • Bed of Roses
  • Sudden Death
  • The Toxic Avenger Part III: The Last Temptation of Toxie
  • The Toxic Avenger Part II
  • Blue in the Face
  • An Awfully Big Adventure
  • Celtic Pride
  • The Brute Man
  • Night of the Living Dead
  • Friday the 13th
  • Earthquake
  • Blankman
  • Theodore Rex
  • Clownhouse
  • Angus
  • The Wrong Guys
  • Trading Mom
  • Milk Money
  • Swamp Thing
  • Poltergeist III
  • Jaws: The Revenge
  • The Toxic Avenger
  • Bobby Deerfield
  • Baby: Secret of the Lost Legend
  • Scorned
  • Angels in the Outfield
  • Jingle All the Way
  • Problem Child 3
  • Phenomenon
  • Ernest Rides Again
  • Big Trouble in Little China
  • Powder
  • My Stepmother is an Alien
  • The Munsters' Revenge
  • The Kid from Left Field
  • Popeye
  • GoBots: Battle of the Rock Lords
  • The Cure
  • Surf Ninjas
  • Son in Law
  • Rock-A-Doodle
  • Problem Child 2
  • Poison Ivy
  • Class Reunion
  • My Girl 2
  • Mr. Nanny
  • Kuffs
  • Honey I Blew Up the Kid
  • Heavyweights
  • Curly Sue
  • Silent Movie
  • Shadows and Fog
  • Them!
  • Dimples
  • The Man in the Iron Mask
  • Prancer
  • Black Friday
  • Just Between Friends
  • Tell Me a Riddle
  • Blade Runner
  • Waiting to Exhale
  • Magnum Force
  • The Bad News Bears
  • Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!)
  • Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales
  • The Bugs Bunny Road Runner Movie
  • True Grit
  • The Arrival
  • Strange Days
  • Mary Reilly
  • The Towering Inferno
  • Before and After
  • Cinderfella
  • Desperado
  • White Man's Burden
  • London Suite
  • The Crow
  • Bye Bye Love
  • First Knight
  • Die Hard 2
  • WarGames
  • First Blood
  • The Man with Two Brains
  • The Thing Called Love
  • Mannequin
  • Twister
  • Tom Thumb
  • Fatso
  • André
  • Micki & Maude

See all 1,021

Highly rated films David missed

  • A Moment of Innocence
  • Comrades: Almost a Love Story
  • Drifting Clouds
  • Goodbye South, Goodbye
  • The Watermelon Woman
  • My Sex Life... or How I Got Into an Argument
  • Conspirators of Pleasure
  • Nenette and Boni

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more