1997

David Blaylock David Blaylock’s year in review

David’s highest rated films

  • Z

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Great Expectations

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • Last Tango in Paris

    ★★★★★

  • The Day of the Jackal

    ★★★★★

  • Blood Simple

    ★★★★★

  • Nashville

    ★★★★★

  • They Were Expendable

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★★

  • Naked

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • Red River

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,927 Films watched
  • 160.6 Average per month
  • 37.1 Average per week

Milestones

First Film

Hercules

Jan 1

Last Film

Alien: Resurrection

Nov 26

Genres, Countries & Languages

Drama
1,092 films
Comedy
683 films
Romance
480 films
Action
346 films
Thriller
333 films
Adventure
239 films
Crime
226 films
Horror
188 films
Sci Fi
139 films
Family
131 films
USA
1,582 films
UK
221 films
France
93 films
Italy
45 films
Germany
40 films
Japan
39 films
Canada
37 films
Australia
17 films
Spain
14 films
Sweden
11 films
English
1,854 films
French
159 films
Spanish
118 films
German
116 films
Italian
79 films
Russian
46 films
Japanese
40 films
Hungarian
25 films
Latin
18 films
Chinese
16 films

Breakdown

1997 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Kazaam
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Trainspotting
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Wavelength

Films watched in 1997

  • Alien: Resurrection
  • Liar Liar
  • Shine
  • The English Patient
  • Absolute Power
  • The Relic
  • The Borrowers
  • Lean On Me
  • Italianamerican
  • Cavalcade
  • The Land That Time Forgot
  • Woodstock
  • Z
  • Bram Stoker's Dracula
  • Ed
  • Glory
  • She
  • It!
  • The Out of Towners
  • Dollars
  • M
  • Cal
  • Becket
  • Wag the Dog
  • Armour of God II: Operation Condor
  • Bliss
  • Dr. Phibes Rises Again
  • Dead of Winter
  • Good Will Hunting
  • Mr. Majestyk
  • Paradise Road
  • Farewell My Concubine
  • Some Mother's Son
  • Backbeat
  • Truth or Consequences, N.M.
  • Great Expectations
  • As Good as It Gets
  • Jackie Brown
  • Tomorrow Never Dies
  • Titanic
  • Trial and Error
  • Scream 2
  • Flubber
  • Mortal Kombat: Annihilation
  • Midnight in the Garden of Good and Evil
  • George of the Jungle
  • Anastasia
  • Last Tango in Paris
  • The Quiet Room
  • Anne Frank Remembered
  • The Funeral
  • The Rainmaker
  • The Day of the Jackal
  • My Little Chickadee
  • The Razor's Edge
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • Fathers' Day
  • Father Hood
  • Red Corner
  • The Jackal
  • Oliver Twist
  • The Prince of Tides
  • Help!
  • World War II: When Lions Roared
  • Gattaca
  • Mad City
  • Bean
  • Starship Troopers
  • Miller's Crossing
  • Blood Simple
  • Seven Years in Tibet
  • Addicted to Love
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • Ironweed
  • The Two Jakes
  • Missing
  • Intersection
  • The Ryan White Story
  • That Old Feeling
  • Selena
  • I Know What You Did Last Summer
  • Nashville
  • Anaconda
  • Traveller
  • The Devil's Advocate
  • Maximum Risk
  • Brian's Song
  • A Tree Grows in Brooklyn
  • The Edge
  • Rio Grande
  • The Big Fix
  • Calamity Jane
  • Follow the Fleet
  • The Undefeated
  • Night Train to Munich
  • Pinocchio's Revenge
  • The Cutting Edge
  • Abbott and Costello Meet the Mummy
  • A Man Betrayed
  • North to Alaska
  • Searching for Bobby Fischer
  • The Naked Spur
  • The Best Little Whorehouse in Texas
  • The Bank Dick
  • Blaze
  • Babes on Broadway
  • The Secret Agent
  • Double Impact
  • Armed and Dangerous
  • Copacabana
  • Bodies, Rest & Motion
  • If Lucy Fell
  • Gold Diggers in Paris
  • The Far Horizons
  • They Were Expendable
  • The Courtship of Andy Hardy
  • Stage Struck
  • Hollywood Hotel
  • Brainscan
  • Sweet Bird of Youth
  • Phat Beach
  • Gold Diggers of 1935
  • Gold Diggers of 1937
  • Gold Diggers of 1933
  • The Man Who Captured Eichmann
  • Exotica
  • Shrimp on the Barbie
  • Fashions of 1934
  • Joker's Wild
  • Breakthrough
  • The Plot to Kill Hitler
  • Cats Don't Dance
  • Alaska
  • Son of Paleface
  • Dead End
  • Fire Over England
  • D-Day The Sixth of June
  • L.A. Story
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • It All Came True
  • The Roaring Twenties
  • Amityville: Dollhouse
  • The Rosary Murders
  • The Birthday Party
  • The Secret Diary of Sigmund Freud
  • The Pompatus of Love
  • Life Begins for Andy Hardy
  • H.M.S. Defiant
  • The Scapegoat
  • The Mating Game
  • My Own Private Idaho
  • In Harm's Way
  • Millennium
  • Hitler's SS: Portrait In Evil
  • Mystery of the Wax Museum
  • On Moonlight Bay
  • The Curse of the Mummy's Tomb
  • I Was a Male War Bride
  • Mata Hari
  • Lady Jane
  • Male and Female
  • No Way Back
  • That Touch of Mink
  • Predator 2
  • Ronnie and Julie
  • Point Break
  • Monkey Business
  • The King of Marvin Gardens
  • Meteor
  • Love Me or Leave Me
  • Schizopolis
  • Jungle 2 Jungle
  • Cold Turkey
  • All the Young Men
  • The Enemy Below
  • Samurai III: Duel at Ganryu Island
  • Samurai II: Duel at Ichijoji Temple
  • Samurai I: Musashi Miyamoto
  • Throne of Blood
  • Alexander the Great
  • Polyester
  • Johnny Dangerously
  • Flying Tigers
  • Hollywood Boulevard
  • To Be or Not to Be
  • Joe's Apartment
  • A Midwinter's Tale
  • Around the World Under the Sea
  • Sahara
  • Dirty Mary Crazy Larry
  • Yojimbo
  • Angel Heart
  • The Lodger
  • In Love and War
  • The Long Voyage Home
  • A Song Is Born
  • Force of Arms
  • Ship of Fools
  • Drunks
  • The Ripper
  • Crossing Delancey
  • The Damned Don't Cry
  • The Day Mars Invaded Earth
  • A Guide for the Married Man

See all 1,927

Highly rated films David missed

  • The End of Evangelion
  • Children of Heaven
  • Cure
  • Little Dieter Needs to Fly
  • The Mirror
  • Mother and Son
  • The River
  • Ossos

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more