1998

David Blaylock David Blaylock’s year in review

David’s highest rated films

  • Tristana

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★★

  • Fireworks

    ★★★★★

  • Of Mice and Men

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Poison

    ★★★★★

  • The Celebration

    ★★★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

  • Summer Interlude

    ★★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★★

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★★

  • The Silence

    ★★★★★

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,654 Films watched
  • 137.8 Average per month
  • 31.8 Average per week

Milestones

First Film

The Boxer

Jan 1

Last Film

King of the Hill

May 1

Genres, Countries & Languages

Drama
948 films
Comedy
511 films
Romance
418 films
Thriller
298 films
Action
253 films
Crime
203 films
Adventure
164 films
Horror
131 films
Sci Fi
105 films
Family
101 films
USA
1,258 films
UK
167 films
France
85 films
Italy
49 films
Germany
43 films
Canada
35 films
Japan
29 films
Sweden
24 films
Australia
20 films
Hong Kong
10 films
English
1,553 films
French
114 films
Spanish
87 films
German
78 films
Italian
71 films
Russian
30 films
Japanese
25 films
Swedish
24 films
Chinese
21 films
Hungarian
15 films

Breakdown

1998 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Paris, Texas
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Manos: The Hands of Fate
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

The Big Lebowski
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Cowboy and the Movie Star

Films watched in 1998

  • King of the Hill
  • Phantoms
  • The Cowboy and the Movie Star
  • Love and Happiness
  • Reno Finds Her Mom
  • We Can Keep You Forever
  • When the Vows Break
  • Anthem
  • The Ex
  • The Interview
  • The Wall
  • Hobson's Choice
  • Richard Pryor: Live on the Sunset Strip
  • Richard Pryor: Live in Concert
  • The Shadow Of Zorro
  • Talk
  • Ringmaster
  • The Players Club
  • Meet the Deedles
  • Black Dog
  • Palmetto
  • Another Day in Paradise
  • Godzilla
  • Party Monster: The Shockumentary
  • Wishmaster
  • Little Boy Blue
  • Tie Me Up! Tie Me Down!
  • Fritz the Cat
  • O.S.S.
  • The V.I.P.s
  • Vampire
  • V
  • B.A.P.S.
  • Ruby Cairo
  • 3:10 to Yuma
  • Conspiracy
  • Joyeux Calvaire
  • BUtterfield 8
  • The New Land
  • Public Housing
  • Tristana
  • Mr. Jealousy
  • The Thomas Crown Affair
  • Days of Heaven
  • Shooting Fish
  • Desperate Hours
  • Fast, Cheap & Out of Control
  • Valmont
  • Artemisia
  • The 47 Ronin
  • Major League: Back to the Minors
  • Half Baked
  • Tarzan and the Lost City
  • Repossessed
  • Battleship Potemkin
  • Squeeze
  • Genealogies of a Crime
  • Diagnosis: Murder
  • Niagara, Niagara
  • Incognito
  • Swept from the Sea
  • Troublesome Creek: A Midwestern
  • Gas Food Lodging
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • Fireworks
  • The Curse of Inferno
  • Wishmaster 2: Evil Never Dies
  • Fallen Angels
  • An Alan Smithee Film: Burn, Hollywood, Burn
  • The Scarlet Pimpernel
  • The Road to Wellville
  • Mermaids
  • Hugo Pool
  • Arrivederci, Baby!
  • Ponette
  • The Bad Seed
  • The Horseman on the Roof
  • The Pillow Book
  • Shooting Elizabeth
  • Alice in Wonderland
  • Unmade Beds
  • 1900
  • Storm of the Century
  • My Life as a Dog
  • Revenge of the Stepford Wives
  • Chairman of the Board
  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
  • Vive L'Amour
  • Hijacking Hollywood
  • Viva Knievel!
  • Stand and Deliver
  • Body and Soul
  • Of Mice and Men
  • The Dark Side of The Moon
  • Life of the Party: The Pamela Harriman Story
  • Cromwell
  • Shadow of Doubt
  • Avalon
  • Black Beauty
  • Soldier of Fortune
  • The Whole Wide World
  • The Monolith Monsters
  • Jack Frost
  • Midnight
  • Shocker
  • The Farm: Angola, USA
  • Fortress
  • Suspiria
  • Kiss Me, Guido
  • Los Locos
  • The Red Shoes
  • Rachel, Rachel
  • Campfire Tales
  • Sharpe's Enemy
  • Sharpe's Company
  • Sharpe's Eagle
  • Sharpe's Rifles
  • Lost Horizon
  • Black & White & Red All Over
  • Home Alone 3
  • Star Kid
  • The Plague
  • Breaking Up
  • Clean, Shaven
  • Modern Girls
  • Meet Me at the Fair
  • Stella
  • Men in War
  • Poison
  • Coup de Torchon
  • Homage
  • Lady in a Cage
  • Late Last Night
  • Firestorm
  • Hitler
  • X: The Unheard Music
  • Ruthless
  • Quest for Camelot
  • Why Do Fools Fall In Love
  • Wrongfully Accused
  • Cube
  • Soldier
  • Strangeland
  • Without Limits
  • Buffalo '66
  • Love and Death on Long Island
  • Hard Eight
  • I Spit on Your Grave
  • Mighty Joe Young
  • Shakespeare in Love
  • The Faculty
  • Stepmom
  • The Celebration
  • You've Got Mail
  • The Prince of Egypt
  • Living Out Loud
  • Patch Adams
  • Star Trek: Insurrection
  • Home Fries
  • Psycho
  • Hamlet
  • High Art
  • Guilty by Suspicion
  • Damage
  • Babe: Pig in the City
  • A Bug's Life
  • Very Bad Things
  • The Rugrats Movie
  • Enemy of the State
  • American History X
  • Celebrity
  • I Still Know What You Did Last Summer
  • Hurricane Streets
  • Manos: The Hands of Fate
  • The Stand
  • Meet Joe Black
  • Velvet Goldmine
  • Life Is Beautiful
  • The Waterboy
  • The Siege
  • Happiness
  • Vampires
  • The Impostors
  • Permanent Midnight
  • Pleasantville
  • Apt Pupil
  • The Mighty
  • Beloved
  • Bride of Chucky
  • Practical Magic
  • Holy Man
  • Clay Pigeons
  • A Soldier's Daughter Never Cries
  • A Night at the Roxbury
  • What Dreams May Come
  • Antz
  • Ronin
  • Urban Legend
  • One True Thing
  • Rush Hour
  • Pi
  • Slums of Beverly Hills
  • The Sicilian
  • Your Friends & Neighbors

See all 1,654

Highly rated films David missed

  • Flowers of Shanghai
  • The Hole
  • Love & Pop
  • The Cruise
  • The Decline of Western Civilization Part III
  • The Apple
  • The Bird People in China
  • Kirikou and the Sorceress

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more