1999

David Blaylock David Blaylock’s year in review

David’s highest rated films

  • Cabaret

    ★★★★★

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Limbo

    ★★★★★

  • The Insider

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • Sid & Nancy

    ★★★★★

  • Contempt

    ★★★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★★

  • Election

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • Gods and Monsters

    ★★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★★

  • The Straight Story

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 256 Films watched
  • 21.3 Average per month
  • 4.9 Average per week

Milestones

First Film

Out of the Past

Jan 1

Last Film

Tumbleweeds

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
144 films
Comedy
116 films
Romance
64 films
Thriller
57 films
Crime
34 films
Action
34 films
Mystery
29 films
Sci Fi
22 films
Family
22 films
Fantasy
20 films
USA
202 films
UK
35 films
France
16 films
Germany
13 films
Canada
13 films
Italy
8 films
Australia
6 films
Hong Kong
4 films
Japan
4 films
Ireland
3 films
English
240 films
French
24 films
Italian
16 films
Spanish
12 films
German
8 films
Japanese
6 films
Latin
6 films
Portuguese
5 films
Russian
5 films
Arabic
5 films

Breakdown

1999 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Baby Geniuses
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Southern Heart

Films watched in 1999

  • Tumbleweeds
  • Go
  • Cabaret
  • Galaxy Quest
  • Anna and the King
  • The Talented Mr. Ripley
  • Any Given Sunday
  • Man on the Moon
  • Last Night
  • Ride with the Devil
  • The Straight Story
  • Stuart Little
  • Guinevere
  • Deuce Bigalow: Male Gigolo
  • Bicentennial Man
  • The Green Mile
  • The Limey
  • Relax... It's Just Sex
  • Breakfast of Champions
  • The Legend of 1900
  • Flawless
  • Princess Mononoke
  • Toy Story 2
  • End of Days
  • Sleepy Hollow
  • The World Is Not Enough
  • Limbo
  • Dance with Me
  • Light It Up
  • Pokémon: The First Movie: Mewtwo Strikes Back
  • Anywhere But Here
  • Sugar Town
  • After Life
  • Dogma
  • The Messenger: The Story of Joan of Arc
  • The Bachelor
  • Grizzly Falls
  • My Life So Far
  • The Bone Collector
  • The Insider
  • Being John Malkovich
  • The Dinner Game
  • Southern Heart
  • House on Haunted Hill
  • Crazy in Alabama
  • The Best Man
  • Music of the Heart
  • Body Shots
  • Bringing Out the Dead
  • Bats
  • Edge of Seventeen
  • The Omega Code
  • Happy, Texas
  • The Minus Man
  • Fight Club
  • The Story of Us
  • Superstar
  • Random Hearts
  • Three to Tango
  • Autumn Tale
  • Dog Park
  • Plunkett & MacLeane
  • Twin Falls Idaho
  • The Adventures of Elmo in Grouchland
  • Drive Me Crazy
  • Three Kings
  • Mystery, Alaska
  • Eyes Wide Shut
  • Double Jeopardy
  • Stop Making Sense
  • Mumford
  • Blue Streak
  • Existo
  • Better Than Chocolate
  • For Love of the Game
  • Jakob the Liar
  • American Beauty
  • Trick
  • Stigmata
  • Love Stinks
  • Buena Vista Social Club
  • The King of Masks
  • Chill Factor
  • Outside Providence
  • Stir of Echoes
  • Dudley Do-Right
  • In Too Deep
  • A Dog Of Flanders
  • The Muse
  • The Astronaut's Wife
  • The 13th Warrior
  • Universal Soldier: The Return
  • Xiu Xiu: The Sent-Down Girl
  • Brokedown Palace
  • The Loss of Sexual Innocence
  • Mickey Blue Eyes
  • Teaching Mrs. Tingle
  • Bowfinger
  • Detroit Rock City
  • Sid & Nancy
  • Batman & Mr. Freeze: SubZero
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Run Lola Run
  • The School of Flesh
  • Dick
  • The Iron Giant
  • The Sixth Sense
  • This Is My Father
  • Mystery Men
  • The Blair Witch Project
  • Deep Blue Sea
  • Runaway Bride
  • The Thomas Crown Affair
  • Drop Dead Gorgeous
  • The Haunting
  • Inspector Gadget
  • Muppets from Space
  • Lake Placid
  • The Wood
  • Besieged
  • Get Real
  • Arlington Road
  • American Pie
  • Three Seasons
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Wild Wild West
  • Junk Mail
  • The Monster
  • Smoke Signals
  • A Price Above Rubies
  • Live Flesh
  • Hush
  • Monster in a Box
  • Dead Man's Curve
  • Candyman: Day of the Dead
  • Sour Grapes
  • Medea
  • Contempt
  • Hush... Hush, Sweet Charlotte
  • Gummo
  • The Don's Analyst
  • Wild Man Blues
  • Grey Gardens
  • Billy's Hollywood Screen Kiss
  • Rogue Trader
  • Inherit the Wind
  • Picnic at Hanging Rock
  • 24 7: Twenty Four Seven
  • Big Daddy
  • The Red Violin
  • Dill Scallion
  • The Dreamlife of Angels
  • Dancer, Texas Pop. 81
  • Lawn Dogs
  • Tarzan
  • The General's Daughter
  • The Hanging Garden
  • Still Breathing
  • Caught Up
  • My Life in Pink
  • An Ideal Husband
  • The Winslow Boy
  • Summer of Sam
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Desert Blue
  • Tea with Mussolini
  • Hideous Kinky
  • Instinct
  • The Thirteenth Floor
  • The Castle
  • The Love Letter
  • Trekkies
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Notting Hill
  • A Midsummer Night's Dream
  • eXistenZ
  • Black Mask
  • Trippin'
  • Election
  • SLC Punk
  • The Mummy
  • Comedian Harmonists
  • Entrapment
  • Idle Hands
  • Foolish
  • The Last Days
  • Pushing Tin
  • Lost & Found
  • Goodbye Lover
  • Life
  • The Hunter's Moon
  • A Walk on the Moon
  • Tango
  • Twin Dragons
  • Cookie's Fortune
  • The Out-of-Towners
  • The Matrix
  • 10 Things I Hate About You
  • The Mod Squad
  • Never Been Kissed
  • Doug's 1st Movie
  • True Crime
  • Ravenous
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

See all 256

Highly rated films David missed

  • Samurai X: Trust & Betrayal
  • Peppermint Candy
  • A Room for Romeo Brass
  • Bang, Boom, Bang
  • The Mission
  • Sicily!
  • Jin-Roh: The Wolf Brigade
  • In China They Eat Dogs

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more