2000

David Blaylock David Blaylock’s year in review

David’s highest rated films

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Day for Night

    ★★★★★

  • The Mother and the Whore

    ★★★★★

  • Wonder Boys

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Cast Away

    ★★★★½

  • Before Night Falls

    ★★★★½

  • House of Games

    ★★★★½

  • Almost Famous

    ★★★★½

  • 42 Up

    ★★★★½

  • Private Confessions

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 243 Films watched
  • 20.2 Average per month
  • 4.7 Average per week

Milestones

First Film

George Washington

Jan 1

Last Film

Boys and Girls

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
149 films
Comedy
80 films
Romance
51 films
Thriller
50 films
Action
35 films
Crime
30 films
Adventure
20 films
Sci Fi
16 films
Mystery
16 films
Documentary
15 films
USA
178 films
UK
38 films
France
28 films
Germany
20 films
Canada
14 films
Italy
7 films
Netherlands
6 films
Spain
4 films
Japan
4 films
Sweden
4 films
English
224 films
French
37 films
Spanish
20 films
German
14 films
Italian
11 films
Russian
8 films
Japanese
5 films
Chinese
4 films
Swedish
3 films
Danish
3 films

Breakdown

2000 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Passion of Joan of Arc
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Battlefield Earth
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

American Psycho
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

One

Films watched in 2000

  • Boys and Girls
  • The Ladies Man
  • One
  • East/West
  • Silent Running
  • You Can Count on Me
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Finding Forrester
  • Quills
  • All the Pretty Horses
  • Tigerland
  • State and Main
  • The Life and Times of Hank Greenberg
  • Human Resources
  • Soultaker
  • Dracula 2000
  • The Family Man
  • Cast Away
  • Place Vendome
  • What Women Want
  • The Wisdom of Crocodiles
  • The Visit
  • Road Trip
  • Dinosaur
  • Before Night Falls
  • Vertical Limit
  • Two Family House
  • Proof of Life
  • The Yards
  • Men of Honor
  • Requiem for a Dream
  • Unbreakable
  • Bounce
  • How the Grinch Stole Christmas
  • The 6th Day
  • Billy Elliot
  • Red Planet
  • Little Nicky
  • Charlie's Angels
  • Love's Labour's Lost
  • Girlfight
  • Lucky Numbers
  • Book of Shadows: Blair Witch 2
  • The Legend of Bagger Vance
  • Best in Show
  • Bedazzled
  • Dr. T and the Women
  • Pay It Forward
  • The Contender
  • Lost Souls
  • The Tao of Steve
  • Dancer in the Dark
  • Get Carter
  • The Five Senses
  • An Affair of Love
  • Under Suspicion
  • Rudy
  • The Kid
  • American Pimp
  • The Idiots
  • Four Days in September
  • House of Games
  • Battlefield Earth
  • Me & Isaac Newton
  • Lovers of the Arctic Circle
  • Next Friday
  • The Hi-Lo Country
  • The Last Broadcast
  • Swimming to Cambodia
  • 35 Up
  • Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon
  • Nine 1/2 Weeks
  • Belly
  • Gun Shy
  • The Emperor and the Assassin
  • Rosetta
  • Deterrence
  • A Map of the World
  • Remember the Titans
  • Meet the Parents
  • Almost Famous
  • Urban Legends: Final Cut
  • Cecil B. Demented
  • Bait
  • The Watcher
  • Nurse Betty
  • The Way of the Gun
  • Highlander: Endgame
  • The Eyes of Tammy Faye
  • Kikujiro
  • Saving Grace
  • Whipped
  • Bring It On
  • The Art of War
  • The Original Kings of Comedy
  • The Cell
  • Chuck & Buck
  • Beau Travail
  • 42 Up
  • Autumn in New York
  • Coyote Ugly
  • The In Crowd
  • Sunshine
  • Hollow Man
  • Space Cowboys
  • Nutty Professor II: The Klumps
  • The Replacements
  • Jesus' Son
  • What Lies Beneath
  • Loser
  • The Filth and the Fury
  • X-Men
  • Hamlet
  • The Funhouse
  • Croupier
  • Onegin
  • Scary Movie
  • The Perfect Storm
  • The Patriot
  • The Color of Paradise
  • 8 ½ Women
  • Fantasia 2000
  • Chicken Run
  • The Terrorist
  • Titan A.E.
  • Committed
  • Me, Myself & Irene
  • Shaft
  • Private Confessions
  • Gone in Sixty Seconds
  • Up at the Villa
  • Timecode
  • Shanghai Noon
  • The Big Kahuna
  • Small Time Crooks
  • Mission: Impossible II
  • The Virgin Suicides
  • Joe Gould's Secret
  • Return to Me
  • Me Myself I
  • Mifune
  • Love & Basketball
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • Frequency
  • Gossip
  • U-571
  • 28 Days
  • Where the Heart Is
  • American Psycho
  • The War Zone
  • Rules of Engagement
  • Black and White
  • The Skulls
  • The Road to El Dorado
  • Down to You
  • Titus
  • Hitman Hart: Wrestling with Shadows
  • The Adventures of Sebastian Cole
  • The Auteur Theory
  • Best Laid Plans
  • RKO 281
  • Bicycle Thieves
  • The Passion of Joan of Arc
  • Taste of Cherry
  • Insomnia
  • Men with Guns
  • Rated X
  • Dirty Pictures
  • The Velocity of Gary
  • My Dinner with Andre
  • Dangerous Liaisons
  • Keep the Aspidistra Flying
  • Paradise Lost 2: Revelations
  • Wilde
  • Whatever
  • Drylongso
  • Air Bud: Golden Receiver
  • Day for Night
  • Shadrach
  • The Rainbow
  • Down in the Delta
  • For All Mankind
  • The Tale of Sweeney Todd
  • Fear, Anxiety & Depression
  • Just Write
  • Barney's Great Adventure
  • Pecker
  • Henry Fool
  • Tin Men
  • The Mother and the Whore
  • On the Ropes
  • Music from Another Room
  • Double Happiness
  • Character
  • The Tango Lesson
  • Cléo from 5 to 7
  • Keeping the Faith
  • Thirty Two Short Films About Glenn Gould
  • The Last Waltz
  • High Fidelity
  • Romeo Must Die
  • Beyond the Mat
  • Mr. Death: The Rise and Fall of Fred A. Leuchter, Jr.
  • Final Destination

See all 243

Highly rated films David missed

  • FLCL
  • The Circle
  • Suzhou River
  • Virgin Stripped Bare by Her Bachelors
  • Batman Beyond: Return of the Joker
  • Dead or Alive 2: Birds
  • Flickering Lights
  • Common Wealth

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more