2001

David Blaylock David Blaylock’s year in review

David’s highest rated films

  • La Dolce Vita

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • The Garden of the Finzi-Continis

    ★★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • Traffic

    ★★★★★

  • Big Deal on Madonna Street

    ★★★★½

  • We All Loved Each Other So Much

    ★★★★½

  • The Long Good Friday

    ★★★★½

  • In the Bedroom

    ★★★★½

  • Fat Girl

    ★★★★½

  • Gosford Park

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 314 Films watched
  • 26.2 Average per month
  • 6 Average per week

Milestones

First Film

Chocolat

Jan 1

Last Film

K-PAX

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
170 films
Comedy
118 films
Romance
85 films
Thriller
68 films
Action
60 films
Crime
49 films
Adventure
32 films
Mystery
30 films
Fantasy
23 films
Sci Fi
22 films
USA
219 films
UK
41 films
France
38 films
Germany
30 films
Italy
17 films
Canada
14 films
Australia
10 films
Japan
10 films
Spain
6 films
China
6 films
English
264 films
French
42 films
Spanish
32 films
German
23 films
Italian
22 films
Russian
15 films
Japanese
11 films
Chinese
8 films
Cantonese
6 films
Hungarian
6 films

Breakdown

2001 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

Tokyo Story
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Glitter
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Too Much Sleep

Films watched in 2001

  • K-PAX
  • On the Edge
  • 61*
  • Groove
  • Cheaters
  • Divided We Fall
  • Wadd: The Life & Times of John C. Holmes
  • O
  • L.I.E.
  • The Bat People
  • Three Brothers
  • Big Deal on Madonna Street
  • The Gold of Naples
  • Bitter Rice
  • The Legend of Paul and Paula
  • We All Loved Each Other So Much
  • La Dolce Vita
  • Il Sorpasso
  • Solaris
  • The Long Good Friday
  • Ali
  • In the Bedroom
  • The Royal Tenenbaums
  • The Town Is Quiet
  • Sobibor, October 14, 1943, 4 p.m.
  • Smell of Camphor, Fragrance of Jasmine
  • No Man's Land
  • Life and Debt
  • Fat Girl
  • Kandahar
  • Sidewalks of New York
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Monster's Ball
  • Lantana
  • Gosford Park
  • The Endurance: Shackleton's Legendary Antarctic Expedition
  • Down from the Mountain
  • A Beautiful Mind
  • Vanilla Sky
  • The Majestic
  • Behind Enemy Lines
  • Kate & Leopold
  • Not Another Teen Movie
  • Tape
  • The Wash
  • Black Knight
  • Focus
  • Vampire Hunter D: Bloodlust
  • Waking Life
  • Spy Game
  • Amélie
  • Novocaine
  • On the Line
  • Domestic Disturbance
  • Innocence
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Man Who Wasn't There
  • Bones
  • The One
  • Life as a House
  • Heist
  • Our Lady of the Assassins
  • The Crimson Rivers
  • Company Man
  • Vampire Hunter D
  • The Warriors
  • Riding in Cars with Boys
  • The Fearless Vampire Killers
  • Soul Survivors
  • Ninja Scroll
  • Woyzeck
  • Max Keeble's Big Move
  • Thir13en Ghosts
  • Monsters, Inc.
  • My First Mister
  • Shallow Hal
  • Don't Say a Word
  • From Hell
  • The Last Castle
  • Corky Romano
  • Mulholland Drive
  • Frog Dreaming
  • High School Big Shot
  • Quest of the Delta Knights
  • Germany in Autumn
  • La Habanera
  • Iron Monkey
  • Training Day
  • Joy Ride
  • Together
  • The Turandot Project
  • Hardball
  • Bandits
  • An American Rhapsody
  • Serendipity
  • Zoolander
  • Hearts in Atlantis
  • Two Can Play That Game
  • Glitter
  • And the Ship Sails On
  • Slaughterhouse-Five
  • Rock Star
  • Jeepers Creepers
  • The Glass House
  • The Musketeer
  • One Night at McCool's
  • Bubble Boy
  • Crocodile Dundee in Los Angeles
  • Summer Catch
  • American Outlaws
  • 3000 Miles to Graceland
  • Kingdom Come
  • Head Over Heels
  • Recess: School's Out
  • Saving Silverman
  • Dungeons & Dragons
  • Exit Wounds
  • The Curse of the Jade Scorpion
  • Tomcats
  • Ghosts of Mars
  • Brother
  • The Princess and the Warrior
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • Freddy Got Fingered
  • The Princess Diaries
  • Pootie Tang
  • Sweet November
  • Joe Dirt
  • The Wedding Planner
  • Begotten
  • The Closet
  • Our Song
  • Lost and Delirious
  • Rat Race
  • Captain Corelli's Mandolin
  • American Pie 2
  • Osmosis Jones
  • The Deep End
  • Time and Tide
  • Thomas in Love
  • The Others
  • Bully
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Ghost World
  • Made
  • Original Sin
  • Rush Hour 2
  • Under the Sand
  • Startup.com
  • The Road Home
  • Tokyo Story
  • Planet of the Apes
  • The Taste of Others
  • America's Sweethearts
  • Jurassic Park III
  • The Anniversary Party
  • Sexy Beast
  • The Score
  • Legally Blonde
  • Final Fantasy: The Spirits Within
  • Kiss of the Dragon
  • Cats & Dogs
  • Scary Movie 2
  • Songcatcher
  • The King Is Alive
  • The Gleaners & I
  • Baby Boy
  • Crazy/Beautiful
  • A.I. Artificial Intelligence
  • The Luzhin Defence
  • Harry, He's Here To Help
  • Dr. Dolittle 2
  • The Fast and the Furious
  • The Claim
  • The Golden Bowl
  • Bread and Roses
  • Lara Croft: Tomb Raider
  • Atlantis: The Lost Empire
  • The Center of the World
  • Swordfish
  • Evolution
  • Daddy and Them
  • Yi Yi
  • Michael Jordan to the Max
  • Madadayo
  • Mad About Mambo
  • Boricua's Bond
  • Alice and Martin
  • What's the Worst That Could Happen?
  • Moulin Rouge!
  • The Animal
  • Pearl Harbor
  • The Passion of Anna
  • God Said, 'Ha!'
  • The Body
  • Sugar & Spice
  • Dude, Where's My Car?
  • Wonderland
  • Joe the King
  • Hidden Agenda
  • East Is East
  • Regeneration
  • Open Your Eyes
  • The Big One

See all 314

Highly rated films David missed

  • In Vanda's Room
  • Stanley Kubrick: A Life in Pictures
  • Cowboy Bebop: The Movie
  • Brainstorm
  • My Sassy Girl
  • La libertad
  • Lammbock
  • Metropolis

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more