2002

David Blaylock David Blaylock’s year in review

David’s highest rated films

  • I Am Cuba

    ★★★★★

  • The Decalogue

    ★★★★★

  • Songs from the Second Floor

    ★★★★★

  • The Pianist

    ★★★★★

  • Far from Heaven

    ★★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★★

  • Bloody Sunday

    ★★★★★

  • Gimme Shelter

    ★★★★★

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★★★

  • The Naked Kiss

    ★★★★★

  • Zero for Conduct

    ★★★★★

  • La Bête Humaine

    ★★★★★

  • Umberto D.

    ★★★★★

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★★★

  • Pépé le Moko

    ★★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 361 Films watched
  • 30.1 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

The Enigma of Kaspar Hauser

Jan 1

Last Film

Monica in Black and White

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
209 films
Comedy
126 films
Thriller
81 films
Romance
79 films
Action
68 films
Crime
54 films
Adventure
42 films
Horror
38 films
Sci Fi
35 films
Mystery
31 films
USA
238 films
UK
49 films
France
49 films
Germany
48 films
Italy
16 films
Canada
14 films
Japan
10 films
Australia
10 films
Switzerland
5 films
Poland
5 films
English
301 films
French
56 films
German
33 films
Spanish
23 films
Italian
18 films
Japanese
12 films
Russian
9 films
Arabic
7 films
Czech
6 films
Hungarian
5 films

Breakdown

2002 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Decalogue
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Adventures of Pluto Nash
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Spirited Away
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Universal Story

Films watched in 2002

  • Monica in Black and White
  • The Universal Story
  • Phantasm II
  • Haunted Honeymoon
  • Pink Flamingos
  • Die allseitig reduzierte Persönlichkeit - Redupers
  • I Am Cuba
  • Matewan
  • The Decalogue
  • Catch Me If You Can
  • Yellow Asphalt
  • How I Killed My Father
  • The Farewell
  • Pellet
  • Devils on the Doorstep
  • All About Lily Chou-Chou
  • Warm Water Under a Red Bridge
  • Songs from the Second Floor
  • Real Women Have Curves
  • Max
  • All or Nothing
  • ABC Africa
  • 'R Xmas
  • Gangs of New York
  • Betty Fisher and Other Stories
  • Treasure Planet
  • The Pianist
  • Personal Velocity
  • Nicholas Nickleby
  • Evelyn
  • Dahmer
  • Analyze That
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Grey Zone
  • Equilibrium
  • Star Trek: Nemesis
  • Maid in Manhattan
  • Standing in the Shadows of Motown
  • Roger Dodger
  • Interview with the Assassin
  • Daughter from Danang
  • Antwone Fisher
  • Amandla! A Revolution in Four-Part Harmony
  • Jonah: A VeggieTales Movie
  • Half Past Dead
  • The Man from Elysian Fields
  • Tuck Everlasting
  • Friday After Next
  • Bowling for Columbine
  • The Trials of Henry Kissinger
  • Biggie and Tupac
  • Solaris
  • Far from Heaven
  • The Emperor's Club
  • Femme Fatale
  • Die Another Day
  • White Oleander
  • The 51st State
  • 8 Women
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Frida
  • Disorderlies
  • Cool as Ice
  • Big Momma's House
  • If These Walls Could Talk 2
  • The Little Girl Who Sold the Sun
  • A Comedy in Six Unnatural Acts
  • Vampyr
  • Superstar: The Karen Carpenter Story
  • The Living End
  • Daughters of the Dust
  • Stranger Than Paradise
  • Working Girls
  • Chan Is Missing
  • Daughter Rite
  • Bush Mama
  • Friday Foster
  • Vagabond
  • Loulou
  • Don't Look Now: We're Being Shot At
  • Le Samouraï
  • A Man Escaped
  • Paid in Full
  • Jackass: The Movie
  • Bloody Sunday
  • 8 Mile
  • Ghost Ship
  • Abandon
  • Brown Sugar
  • The Santa Clause 2
  • I Spy
  • Igby Goes Down
  • Auto Focus
  • Knockaround Guys
  • The Truth About Charlie
  • Punch-Drunk Love
  • Trapped
  • The Transporter
  • The Ring
  • Secretary
  • Spirited Away
  • The Rules of Attraction
  • Moonlight Mile
  • Red Dragon
  • Sweet Home Alabama
  • Me Without You
  • Stealing Harvard
  • Ballistic: Ecks vs. Sever
  • Mostly Martha
  • The Tuxedo
  • The Four Feathers
  • Elling
  • The Banger Sisters
  • New Best Friend
  • Time After Time
  • Gimme Shelter
  • Ziggy Stardust and the Spiders from Mars
  • The Castle of Fu Manchu
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • Swimfan
  • FearDotCom
  • Barbershop
  • Children of Montmartre
  • Female Trouble
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • Little Fugitive
  • Martin Lawrence Live: Runteldat
  • The Country Bears
  • City By The Sea
  • The Master of Disguise
  • The Adventures of Pluto Nash
  • K-19: The Widowmaker
  • Tadpole
  • Serving Sara
  • S1m0ne
  • The Naked Kiss
  • White Zombie
  • Shoulder Arms
  • Within Our Gates
  • Zero for Conduct
  • The Three-Sided Mirror
  • Undisputed
  • Blue Crush
  • One Hour Photo
  • Gangster No. 1
  • My Wife Is an Actress
  • The Man in the Silk Hat
  • The Honeymoon Killers
  • La Bête Humaine
  • Hitchcock - Shadow of a Genius
  • Wait Until Dark
  • Possession
  • I'm Going Home
  • Merci pour le Chocolat
  • 24 Hour Party People
  • The Good Girl
  • The Kid Stays in the Picture
  • Read My Lips
  • xXx
  • Blood Work
  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
  • The Lady and the Duke
  • Pumpkin
  • Late Marriage
  • Home Movie
  • Sunshine State
  • Atanarjuat: The Fast Runner
  • Signs
  • Full Frontal
  • Reign of Fire
  • Eight Legged Freaks
  • The Emperor's New Clothes
  • Stuart Little 2
  • Austin Powers in Goldmember
  • The Believer
  • Lovely & Amazing
  • Harvard Man
  • The Powerpuff Girls Movie
  • The Crocodile Hunter: Collision Course
  • Halloween: Resurrection
  • Road to Perdition
  • Thirteen Conversations About One Thing
  • The Dangerous Lives of Altar Boys
  • Like Mike
  • Hey Arnold! The Movie
  • Men in Black II
  • Cherish
  • CQ
  • Five Minutes to Live
  • Kiki's Delivery Service
  • The Last Married Couple in America
  • Class Action
  • The Children Are Watching Us
  • Umberto D.
  • Fire and Ice
  • Salton Sea
  • Nine Queens
  • Time Out
  • Lilo & Stitch
  • Juwanna Mann
  • Deuces Wild
  • Minority Report
  • Scooby-Doo
  • Windtalkers

See all 361

Highly rated films David missed

  • Master, a Building in Copacabana
  • Sherlock: Case of Evil
  • Decasia
  • A New Life
  • Open Hearts
  • Devdas
  • The Cat Returns
  • Interstate 60

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more