2003

David Blaylock David Blaylock’s year in review

David’s highest rated films

  • Elephant

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Dogville

    ★★★★★

  • Irreversible

    ★★★★★

  • Russian Ark

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • In America

    ★★★★½

  • 21 Grams

    ★★★★½

  • Mystic River

    ★★★★½

  • 28 Days Later

    ★★★★½

  • Spider

    ★★★★½

  • Gerry

    ★★★★½

  • All the Real Girls

    ★★★★½

  • Love and Diane

    ★★★★½

  • Dracula: Pages from a Virgin's Diary

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 200 Films watched
  • 16.7 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Chicago

Jan 1

Last Film

The Cooler

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
108 films
Comedy
72 films
Thriller
61 films
Crime
46 films
Romance
45 films
Action
43 films
Adventure
28 films
Fantasy
16 films
Mystery
16 films
Family
15 films
USA
158 films
UK
34 films
Germany
30 films
France
22 films
Canada
14 films
Australia
8 films
Japan
7 films
Italy
4 films
Ireland
4 films
Denmark
4 films
English
189 films
French
28 films
Spanish
24 films
Italian
10 films
German
9 films
Japanese
6 films
Russian
6 films
Chinese
6 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2003 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Kill Bill: Vol. 1
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Purified

Films watched in 2003

  • The Cooler
  • The United States of Leland
  • Girl with a Pearl Earring
  • The Adventures of Rocky & Bullwinkle
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Coffee and Cigarettes
  • In America
  • 21 Grams
  • Paycheck
  • School of Rock
  • Cold Mountain
  • Mona Lisa Smile
  • Cheaper by the Dozen
  • The Flower of Evil
  • House of Sand and Fog
  • Party Monster
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Cat in the Hat
  • Peter Pan
  • The Weather Underground
  • Something's Gotta Give
  • Stuck on You
  • Bad Santa
  • The Human Stain
  • The Station Agent
  • The Last Samurai
  • Elephant
  • Timeline
  • The Haunted Mansion
  • Pieces of April
  • The Missing
  • Sylvia
  • Bubba Ho-tep
  • My Life Without Me
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Veronica Guerin
  • The Matrix Revolutions
  • In the Cut
  • Love Actually
  • Elf
  • Casa de los Babys
  • Out of Time
  • Runaway Jury
  • Scary Movie 3
  • Mystic River
  • Intolerable Cruelty
  • Radio
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Thirteen
  • Lost in Translation
  • Wrong Turn
  • What a Girl Wants
  • Sinbad: Legend of the Seven Seas
  • The Order
  • My Boss's Daughter
  • The Medallion
  • The Lizzie McGuire Movie
  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde
  • Lara Croft: Tomb Raider – The Cradle of Life
  • Jeepers Creepers 2
  • Freddy vs. Jason
  • Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd
  • Dickie Roberts: Former Child Star
  • Daddy Day Care
  • American Wedding
  • Anything Else
  • Matchstick Men
  • Cabin Fever
  • Once Upon a Time in Mexico
  • And Now... Ladies and Gentlemen...
  • Owning Mahowny
  • Bad Boys II
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Freaky Friday
  • The League of Extraordinary Gentlemen
  • Seabiscuit
  • Le Divorce
  • Swimming Pool
  • American Splendor
  • Dirty Pretty Things
  • Buffalo Soldiers
  • Raising Victor Vargas
  • 11'09''01 - September 11
  • The Housekeeper
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • People I Know
  • It's All About Love
  • Johnny English
  • 28 Days Later
  • The Magdalene Sisters
  • Dogville
  • Capturing the Friedmans
  • Winged Migration
  • Friday Night
  • Whale Rider
  • Together
  • Man on the Train
  • Spellbound
  • Hulk
  • Alex & Emma
  • The Man Without a Past
  • Irreversible
  • 2 Fast 2 Furious
  • Hollywood Homicide
  • Levity
  • Divine Intervention
  • The Shape of Things
  • Finding Nemo
  • Assassination Tango
  • The Dancer Upstairs
  • Spider
  • Bruce Almighty
  • Down with Love
  • The Matrix Reloaded
  • Gerry
  • All the Real Girls
  • He Loves Me... He Loves Me Not
  • A Mighty Wind
  • The Real Cancun
  • Sweet Sixteen
  • The Purified
  • Lilya 4-ever
  • The Secret Lives of Dentists
  • Confidence
  • X2
  • Ararat
  • Flag Wars
  • Holes
  • Love and Diane
  • Nowhere in Africa
  • Bend It Like Beckham
  • Dracula: Pages from a Virgin's Diary
  • The Good Thief
  • Better Luck Tomorrow
  • House of 1000 Corpses
  • Bulletproof Monk
  • Identity
  • Russian Ark
  • Spun
  • Stevie
  • Willard
  • Boat Trip
  • Anger Management
  • The Italian Job
  • The Guru
  • View from the Top
  • A Man Apart
  • The Jungle Book 2
  • Lost in La Mancha
  • Phone Booth
  • The Core
  • Love Liza
  • Morvern Callar
  • Basic
  • Head of State
  • Dreamcatcher
  • Tears of the Sun
  • Agent Cody Banks
  • The Hunted
  • City of God
  • Cradle 2 the Grave
  • Bringing Down the House
  • The Life of David Gale
  • The Quiet American
  • Dark Blue
  • Old School
  • Deliver Us from Eva
  • Air Force
  • Gods and Generals
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • A Guy Thing
  • Talk to Her
  • Daredevil
  • Shanghai Knights
  • Biker Boyz
  • Heaven
  • Rabbit-Proof Fence
  • Final Destination 2
  • Eight Crazy Nights
  • The Recruit
  • In Praise of Love
  • Empire
  • Darkness Falls
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • National Security
  • Kangaroo Jack
  • Just Married
  • 25th Hour
  • The Hours
  • They
  • The Hot Chick
  • Narc
  • Adaptation.
  • The Wild Thornberrys Movie
  • Two Weeks Notice
  • Extreme Ops
  • Drumline
  • About Schmidt
  • Chicago

Highly rated films David missed

  • Battlestar Galactica
  • Come and Go
  • Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem
  • Shara
  • Lisbela and the Prisoner
  • The Green Butchers
  • The Man Who Copied
  • PTU

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more