2004

David Blaylock David Blaylock’s year in review

David’s highest rated films

  • Woman in the Dunes

    ★★★★★

  • Weekend

    ★★★★★

  • The Double Life of Veronique

    ★★★★★

  • Kings and Queen

    ★★★★★

  • I Heart Huckabees

    ★★★★★

  • The Best of Youth

    ★★★★★

  • Hero

    ★★★★★

  • The Five Obstructions

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

  • His Brother

    ★★★★½

  • Mysterious Skin

    ★★★★½

  • Closer

    ★★★★½

  • Sex Is Comedy

    ★★★★½

  • Saraband

    ★★★★½

  • Goodbye, Dragon Inn

    ★★★★½

  • House of Flying Daggers

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 294 Films watched
  • 24.5 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

Alexander

Jan 1

Last Film

Twisted

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
171 films
Comedy
86 films
Thriller
61 films
Romance
61 films
Action
51 films
Documentary
36 films
Crime
33 films
Adventure
32 films
Mystery
20 films
Sci Fi
17 films
USA
174 films
France
52 films
UK
50 films
Germany
37 films
Canada
18 films
Italy
14 films
Japan
13 films
Spain
9 films
Hong Kong
7 films
China
7 films
English
240 films
French
49 films
Spanish
27 films
German
25 films
Italian
19 films
Russian
12 films
Japanese
12 films
Chinese
12 films
Portuguese
8 films
Arabic
7 films

Breakdown

2004 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

Woman in the Dunes
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Gigli
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Chooch

Films watched in 2004

  • Twisted
  • Gigli
  • Sex and Lucia
  • Lumumba
  • P.S.
  • Woman in the Dunes
  • Weekend
  • The Double Life of Veronique
  • Monsieur Hire
  • The Hairdresser's Husband
  • Mondovino
  • Chain
  • Friday Night Lights
  • Coach Carter
  • Émile
  • Darkness
  • Meet the Fockers
  • His Brother
  • Bad Education
  • Springtime in a Small Town
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • Dolls
  • Raja
  • The Return
  • The Sea Inside
  • Bright Future
  • Crimson Gold
  • The Agronomist
  • Ocean's Twelve
  • Going Upriver: The Long War of John Kerry
  • The Mother
  • Spanglish
  • Mysterious Skin
  • The Phantom of the Opera
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Moolaadé
  • Sky Captain and the World of Tomorrow
  • Little Lili
  • Finding Neverland
  • Million Dollar Baby
  • The Woodsman
  • The Aviator
  • A Love Song for Bobby Long
  • Beyond the Sea
  • The Incredibles
  • In Good Company
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • Closer
  • Ladder 49
  • Shall We Dance?
  • Taxi
  • Alfie
  • Ray
  • Callas Forever
  • In the Face of Evil: Reagan's War in Word and Deed
  • Thunderbirds
  • Around the World in 80 Days
  • A Cinderella Story
  • Sleepover
  • A Very Long Engagement
  • The Merchant of Venice
  • Sideways
  • The Cookout
  • Birth
  • Team America: World Police
  • Café Lumière
  • Palindromes
  • Keane
  • The Assassination of Richard Nixon
  • Sex Is Comedy
  • Arna's Children
  • Rolling Family
  • The 10th District Court: Moments of Trial
  • Unconstitutional: The War On Our Civil Liberties
  • The Cloud of Unknowing
  • Woman Is the Future of Man
  • Kinsey
  • Kings and Queen
  • Triple Agent
  • Hotel Rwanda
  • Tarnation
  • Our Music
  • Saraband
  • Ong-Bak: The Thai Warrior
  • Stage Beauty
  • Shark Tale
  • I Heart Huckabees
  • Guerrilla: The Taking of Patty Hearst
  • Paparazzi
  • Wimbledon
  • Ghost in the Shell 2: Innocence
  • Without a Paddle
  • Enduring Love
  • New York Minute
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • Cellular
  • AVP: Alien vs. Predator
  • Goodbye, Dragon Inn
  • Resident Evil: Apocalypse
  • Catwoman
  • Little Black Book
  • The World
  • Wicker Park
  • Head in the Clouds
  • Rick
  • The Machinist
  • Tying the Knot
  • Tae Guk Gi: The Brotherhood of War
  • Woman Thou Art Loosed
  • Reconstruction
  • Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid
  • Suspect Zero
  • Everybody Says I'm Fine!
  • Exorcist: The Beginning
  • Bright Leaves
  • House of Flying Daggers
  • Chooch
  • Shaun of the Dead
  • A Dirty Shame
  • The Fourth World War
  • Aileen: Life and Death of a Serial Killer
  • Anatomy of Hell
  • Stella Street
  • Merci Docteur Rey
  • Incident at Loch Ness
  • Infernal Affairs
  • Laws of Attraction
  • When Will I Be Loved
  • Nicotina
  • Bush's Brain
  • Being Julia
  • Virgin
  • On the Occasion of Remembering the Turning Gate
  • Persons of Interest
  • The Corporation
  • Red Lights
  • Primer
  • Unprecedented: The 2000 Presidential Election
  • Ju-on: The Grudge
  • Saw
  • Outfoxed: Rupert Murdoch's War on Journalism
  • Undertow
  • Last Life in the Universe
  • End of the Century: The Story of The Ramones
  • The Village
  • Collateral
  • The Manchurian Candidate
  • Open Water
  • Dear Frankie
  • Stander
  • Ned Kelly
  • Uncovered: The War on Iraq
  • Criminal
  • The Motorcycle Diaries
  • Blind Shaft
  • Garden State
  • The Bourne Supremacy
  • Zatoichi
  • Prozac Nation
  • The Prince & Me
  • Greendale
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Los Angeles Plays Itself
  • Transfixed
  • I, Robot
  • Vanity Fair
  • Vera Drake
  • Let's Get Frank
  • Free Radicals
  • Želary
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Mean Creek
  • King Arthur
  • A Home at the End of the World
  • Bukowski - Born into This
  • Fahrenheit 9/11
  • We Don't Live Here Anymore
  • Code 46
  • Silver City
  • Metallica: Some Kind of Monster
  • Spider-Man 2
  • Two Brothers
  • Danny Deckchair
  • Zhou Yu's Train
  • White Chicks
  • Osama
  • Monsieur Ibrahim
  • A Talking Picture
  • Touch of Pink
  • The Notebook
  • The Best of Youth
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • The Brown Bunny
  • The Door in the Floor
  • The Story of the Weeping Camel
  • Blissfully Yours
  • Napoleon Dynamite
  • Control Room
  • Vibrator
  • Twentynine Palms
  • The Stepford Wives
  • The Clearing
  • Time of the Wolf
  • The Terminal

See all 294

Highly rated films David missed

  • Mind Game
  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy
  • The Taste of Tea
  • Dead Man's Shoes
  • The Consequences of Love
  • Survive Style 5+
  • Throw Down
  • Saving Face

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more