2005

David Blaylock David Blaylock’s year in review

David’s highest rated films

  • Caché

    ★★★★★

  • The Blue Angel

    ★★★★★

  • O Lucky Man!

    ★★★★★

  • The Passenger

    ★★★★★

  • The Bitter Tears of Petra von Kant

    ★★★★★

  • Koyaanisqatsi

    ★★★★★

  • Ossessione

    ★★★★★

  • Cold Water

    ★★★★★

  • On the Beach

    ★★★★★

  • The New World

    ★★★★★

  • The Power of Nightmares

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • The Squid and the Whale

    ★★★★★

  • A History of Violence

    ★★★★★

  • Port of Shadows

    ★★★★½

  • A Man and a Woman

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 349 Films watched
  • 29.1 Average per month
  • 6.7 Average per week

Milestones

First Film

May

Jan 1

Last Film

Last Best Chance

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
200 films
Comedy
114 films
Romance
88 films
Thriller
88 films
Action
49 films
Crime
49 films
Horror
40 films
Adventure
34 films
Family
29 films
Fantasy
27 films
USA
220 films
UK
52 films
Germany
47 films
France
42 films
Canada
19 films
Japan
14 films
Italy
14 films
South Korea
8 films
Spain
6 films
Australia
6 films
English
296 films
French
58 films
German
37 films
Spanish
36 films
Italian
27 films
Japanese
19 films
Russian
11 films
Chinese
9 films
Korean
9 films
Portuguese
8 films

Breakdown

2005 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

The Life and Death of Colonel Blimp
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Son of the Mask
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Batman Begins
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Last Best Chance

Films watched in 2005

  • Last Best Chance
  • Shake Hands with the Devil: The Journey of Roméo Dallaire
  • Pumping Iron
  • The Amityville Horror
  • Yours, Mine & Ours
  • Four Brothers
  • A Tale of Two Sisters
  • Run Ronnie Run
  • Bless the Child
  • Wit
  • The Charge of the Light Brigade
  • Altered States
  • Dig!
  • Caché
  • Who'll Stop the Rain
  • What the #$*! Do We (K)now!?
  • The Crossing
  • An Enemy of the People
  • When a Stranger Calls
  • Longtime Companion
  • Zardoz
  • Raising Helen
  • Port of Shadows
  • I Married a Witch
  • Ford Transit
  • Pom Poko
  • Volunteers
  • My Baby's Daddy
  • The Alamo
  • The Falcon and the Snowman
  • Whisper of the Heart
  • Porco Rosso
  • My Neighbor Totoro
  • The Blue Angel
  • O Lucky Man!
  • Ministry of Fear
  • Eureka
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Castle in the Sky
  • A Man and a Woman
  • To Be and to Have
  • Time Bandits
  • I Am Cuba, The Siberian Mammoth
  • Grand Canyon
  • The Big Red One
  • Nadine
  • Lady in the Lake
  • The Passenger
  • Send Me No Flowers
  • Torrents of Spring
  • The Other Side of Heaven
  • Peter's Friends
  • Mr Harvey Lights a Candle
  • Diamond Head
  • Audrey Rose
  • America's Heart and Soul
  • Alone in the Dark
  • House of the Dead
  • On_Line
  • Nuts
  • When Night Is Falling
  • Son of the Mask
  • The Train
  • Dodsworth
  • A Boy and His Dog
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • Ella Enchanted
  • Caravaggio
  • The Organization
  • Yesterday
  • Women in Love
  • Minnie and Moskowitz
  • Before the Rain
  • A Letter To True
  • Earth
  • Incident in a Small Town
  • Dust
  • Lackawanna Blues
  • Welcome to Collinwood
  • The Take
  • Harry and Tonto
  • Confessions of a Teenage Drama Queen
  • Waltz of the Toreadors
  • And Starring Pancho Villa as Himself
  • Yves Saint Laurent - Le temps retrouvé
  • The Sterile Cuckoo
  • Remember Me, My Love
  • Paper Clips
  • Catch That Kid
  • Conspiracy
  • See the Sea
  • The Whole Ten Yards
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • Le Corbeau
  • In a Lonely Place
  • Howard Zinn: You Can't Be Neutral on a Moving Train
  • Fat Albert
  • Steal This Movie
  • Monkey Shines
  • The Glass Menagerie
  • Flesh and the Devil
  • I Am Trying to Break Your Heart
  • The Bitter Tears of Petra von Kant
  • Garfield
  • The Fighting Temptations
  • House of Fools
  • Dirty Dancing: Havana Nights
  • Breakin' All the Rules
  • It Runs in the Family
  • Noises Off...
  • Marci X
  • Looney Tunes: Back in Action
  • Valentin
  • The Reckoning
  • The Tic Code
  • Surviving Christmas
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Rosenstrasse
  • Kaena: The Prophecy
  • Look at Me
  • The Jacket
  • Hitch
  • The Boondock Saints
  • Beyond Borders
  • The Pact of Silence
  • Tora! Tora! Tora!
  • My Terrorist
  • Taking Lives
  • Dark Water
  • You Got Served
  • Wilbur Wants to Kill Himself
  • Waxwork
  • First Daughter
  • Superbabies: Baby Geniuses 2
  • Johnson Family Vacation
  • Good bye, Lenin!
  • Against All Odds
  • Reefer Madness
  • The Grudge
  • The Forgotten
  • Les Miserables
  • Those Who Love Me Can Take the Train
  • Since Otar Left
  • The Tesseract
  • B. Monkey
  • Madame Bovary
  • The Mad Adventures of Rabbi Jacob
  • The Seven-Ups
  • The Times of Harvey Milk
  • Zus & Zo
  • Bobby Jones: Stroke of Genius
  • Second Sight
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • National Treasure
  • The Final Cut
  • Try Seventeen
  • Connie and Carla
  • The Château
  • Teacher's Pet
  • The Palm Beach Story
  • Office Killer
  • Clash by Night
  • The Testament of Dr. Mabuse
  • 49th Parallel
  • Die, Mommie, Die!
  • Against the Ropes
  • Wet Hot American Summer
  • From Justin to Kelly
  • I Capture the Castle
  • Death Takes a Holiday
  • The Last House on the Left
  • The Fantasticks
  • The Champ
  • Lover Come Back
  • Waking Up in Reno
  • Koyaanisqatsi
  • Tully
  • The Barretts of Wimpole Street
  • Candyman
  • The Forsaken
  • The Long Goodbye
  • Chopper
  • The Navigators
  • About Last Night...
  • XX/XY
  • Burn!
  • Ossessione
  • Till Human Voices Wake Us
  • The Heart of Me
  • S.W.A.T.
  • EuroTrip
  • The Laramie Project
  • Welcome to Mooseport
  • Spanking the Monkey
  • Chasing Liberty
  • The Rundown
  • Torque
  • Bartleby
  • Salvador
  • The Life and Death of Peter Sellers
  • Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
  • Cold Water
  • The Slaughter Rule
  • The Spanish Apartment

See all 349

Highly rated films David missed

  • No Direction Home: Bob Dylan
  • Earthlings
  • Linda Linda Linda
  • A Bittersweet Life
  • C.R.A.Z.Y.
  • Adam's Apples
  • Regular Lovers
  • Tale of Cinema

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more