2006

David Blaylock David Blaylock’s year in review

David’s highest rated films

  • Olympia Part Two: Festival of Beauty

    ★★★★★

  • The Death of Mr. Lazarescu

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Olympia Part One: Festival of the Nations

    ★★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Forbidden Games

    ★★★★★

  • Miss Julie

    ★★★★★

  • Gertrud

    ★★★★★

  • The Innocents

    ★★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★★

  • United 93

    ★★★★★

  • The Conformist

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Il Posto

    ★★★★★

  • Faces

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 520 Films watched
  • 43.3 Average per month
  • 10 Average per week

Milestones

First Film

Just Visiting

Jan 1

Last Film

The Beyond

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
280 films
Comedy
185 films
Thriller
109 films
Romance
93 films
Horror
74 films
Action
74 films
Crime
56 films
Adventure
46 films
Mystery
43 films
Family
42 films
USA
345 films
UK
85 films
France
54 films
Germany
45 films
Canada
26 films
Italy
24 films
Japan
19 films
Spain
10 films
Sweden
6 films
Czechia
6 films
English
459 films
French
57 films
Spanish
40 films
German
35 films
Italian
33 films
Japanese
19 films
Russian
15 films
Chinese
11 films
Portuguese
11 films
Polish
9 films

Breakdown

2006 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Date Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

The Prestige
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Journalist and the Jihadi: The Murder of Daniel Pearl

Films watched in 2006

  • The Beyond
  • Olympia Part Two: Festival of Beauty
  • The Child
  • Noi the Albino
  • The Spirit of the Beehive
  • Cutter's Way
  • First Love
  • Madigan
  • 633 Squadron
  • Dementia 13
  • 49 Up
  • The Devil and Daniel Johnston
  • Mutual Appreciation
  • Three Times
  • Battle in Heaven
  • Bandidas
  • Idiocracy
  • The Santa Clause 3: The Escape Clause
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • Stranger Than Fiction
  • Apocalypto
  • All the King's Men
  • Shortbus
  • Children of Men
  • Babel
  • Underworld: Evolution
  • Just My Luck
  • Material Girls
  • Take the Lead
  • A Good Year
  • Chicken Little
  • District B13
  • Eragon
  • The Holiday
  • Tenacious D in The Pick of Destiny
  • The Covenant
  • Marie Antoinette
  • Barnyard
  • The Marine
  • Ice Age: The Meltdown
  • The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
  • Employee of the Month
  • Into the Blue
  • She's the Man
  • Garfield: A Tail of Two Kitties
  • The Grudge 2
  • Crank
  • The Good Shepherd
  • The Black Dahlia
  • The Last Kiss
  • The Pursuit of Happyness
  • We Are Marshall
  • Jackass Number Two
  • Saw III
  • Devil in the Flesh
  • A Man Like Eva
  • Olympia Part One: Festival of the Nations
  • Yeelen
  • Emitaï
  • A Woman Under the Influence
  • Claudine
  • Alice's Restaurant
  • The Last Laugh
  • Black Christmas
  • Blood Diamond
  • Night at the Museum
  • Happy Feet
  • Rocky Balboa
  • Déjà Vu
  • Bill Cosby: Himself
  • Stay Alive
  • Invincible
  • The Wicker Man
  • Fearless
  • Glory Road
  • Keeping Up with the Steins
  • Step Up
  • Shock Treatment
  • Mondays in the Sun
  • Margaret Cho: I'm the One That I Want
  • Starkweather
  • Basic Instinct 2
  • That Championship Season
  • Ikiru
  • Hangman's Knot
  • The Devil Wears Prada
  • Tsunami: The Aftermath
  • Tell Them Who You Are
  • Lost in America
  • 16 Years of Alcohol
  • The Glass Bottom Boat
  • Light in the Piazza
  • Forbidden Games
  • Brewster McCloud
  • The Hitch-Hiker
  • Riding Giants
  • The Polar Express
  • Black Moon
  • The Ant Bully
  • Bee Season
  • John Tucker Must Die
  • Pacific Heights
  • The Thing About My Folks
  • The Oh in Ohio
  • Idlewild
  • Beerfest
  • Ask the Dust
  • Withnail & I
  • Turtles Can Fly
  • The Long Hot Summer
  • The Devil and Miss Jones
  • Storefront Hitchcock
  • Sky High
  • Pride & Prejudice
  • Everything is Illuminated
  • Herbie Fully Loaded
  • The Broken Hearts Club: A Romantic Comedy
  • Bread, Love and Dreams
  • La Terra Trema
  • Rocco and His Brothers
  • Eight Below
  • Wordplay
  • Leonard Cohen: I'm Your Man
  • The Groomsmen
  • Who Killed the Electric Car?
  • Russian Dolls
  • The Mayfair Set
  • The Torture of Silence
  • Miss Julie
  • Gertrud
  • Flesh
  • 200 Motels
  • Topper
  • Accepted
  • For Your Consideration
  • Casino Royale
  • Bobby
  • The Hand
  • The Fountain
  • Target
  • Hi, Mom!
  • One Missed Call
  • Transamerica
  • Loves of a Blonde
  • Going Highbrow
  • Salvador Allende
  • Häxan
  • Night and Day
  • The Chumscrubber
  • Children Shouldn't Play with Dead Things
  • Chrystal
  • Keep the River on Your Right: A Modern Cannibal Tale
  • Quitting
  • Below
  • The Hills Have Eyes Part II
  • Meet the Feebles
  • Tenebre
  • The Dukes of Hazzard
  • I Want You
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Sisters
  • Braindead
  • Bad Taste
  • Hacking Democracy
  • Day of the Dead
  • The Changeling
  • Volver
  • Kadosh
  • Angel
  • A Lot Like Love
  • I Love Trouble
  • The Tenant
  • The Legend of Hell House
  • 12 and Holding
  • I'm Gonna Git You Sucka
  • How I Won the War
  • Alice Sweet Alice
  • Black Christmas
  • The Stepfather
  • It's Alive
  • Videodrome
  • Elizabeth I
  • Body Double
  • Zombie Flesh Eaters
  • The House That Dripped Blood
  • The Lost City
  • The Prestige
  • The Exorcism of Emily Rose
  • Tideland
  • An American Haunting
  • Looking for Kitty
  • When a Stranger Calls
  • Tristan & Isolde
  • The Journalist and the Jihadi: The Murder of Daniel Pearl
  • Just Friends
  • Mark of the Vampire
  • The Return of the Vampire
  • Tower of London
  • Wolfen
  • Rock Hudson's Home Movies
  • The Devils
  • Cannibal Holocaust
  • April Fool's Day
  • The Sentinel

See all 520

Highly rated films David missed

  • Colossal Youth
  • Memories of Matsuko
  • Exiled
  • Fireworks Wednesday
  • Tekkonkinkreet
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • I Don't Want to Sleep Alone
  • The Bothersome Man

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more