2007

David Blaylock David Blaylock’s year in review

David’s highest rated films

  • Mother

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★★★

  • The Cranes Are Flying

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★★★

  • Angels in America

    ★★★★★

  • Unknown Pleasures

    ★★★★★

  • The Diving Bell and the Butterfly

    ★★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Control

    ★★★★½

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 522 Films watched
  • 43.5 Average per month
  • 10 Average per week

Milestones

First Film

No Country for Old Men

Jan 1

Last Film

Bienvenue à Cannes

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
302 films
Comedy
171 films
Thriller
122 films
Romance
111 films
Crime
101 films
Action
88 films
Mystery
50 films
Adventure
48 films
Horror
42 films
Fantasy
38 films
USA
377 films
UK
99 films
France
48 films
Germany
35 films
Canada
15 films
Australia
15 films
Italy
14 films
Japan
12 films
Spain
10 films
China
7 films
English
474 films
French
59 films
Spanish
48 films
German
23 films
Russian
22 films
Japanese
18 films
Italian
18 films
Chinese
16 films
Arabic
10 films
Czech
8 films

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

Close-Up
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Epic Movie
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

No Country for Old Men
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Bienvenue à Cannes

Films watched in 2007

  • Bienvenue à Cannes
  • Calcutta
  • Lucía, Lucía
  • Klimt
  • Dogtown and Z-Boys
  • 2:37
  • The Ex
  • Men...
  • National Treasure: Book of Secrets
  • Aliens vs Predator: Requiem
  • Awake
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • The Bucket List
  • I Am Legend
  • Alvin and the Chipmunks
  • Sleuth
  • The Kite Runner
  • The Golden Compass
  • Juno
  • Mirrormask
  • Enchanted
  • On the Beach
  • Southland Tales
  • Margot at the Wedding
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Paranoid Park
  • Martian Child
  • August Rush
  • The Benchwarmers
  • The Hottest State
  • This Christmas
  • Mr. Magorium's Wonder Emporium
  • The Mist
  • Hitman
  • Redacted
  • The Comebacks
  • Mother
  • Death Proof
  • Eagle vs Shark
  • The TV Set
  • Fred Claus
  • Sometimes a Great Notion
  • As You Like It
  • The Last Remake of Beau Geste
  • Doogal
  • Inside Deep Throat
  • P2
  • She Done Him Wrong
  • No End in Sight
  • Lions for Lambs
  • Zodiac
  • Control
  • Dan in Real Life
  • Bee Movie
  • Gone Baby Gone
  • Things We Lost in the Fire
  • 30 Days of Night
  • Saw IV
  • King of California
  • Hatchet
  • Rendition
  • Into the Wild
  • Supergirl
  • American Gangster
  • Venus
  • Elizabeth: The Golden Age
  • We Own the Night
  • Michael Clayton
  • Gothika
  • The Prime Minister
  • The Heartbreak Kid
  • In the Valley of Elah
  • Tsotsi
  • Last Holiday
  • In The Mix
  • Madea's Family Reunion
  • The Honeymooners
  • Ali G Indahouse
  • Romper Stomper
  • Lie with Me
  • Feast of Love
  • Resurrecting the Champ
  • The King of Kong
  • The Kingdom
  • Lust, Caution
  • The Darjeeling Limited
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • The Man from London
  • Superbad
  • Married Life
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Bury My Heart At Wounded Knee
  • Life Support
  • 2 Days in Paris
  • Good Luck Chuck
  • Resident Evil: Extinction
  • Eastern Promises
  • The Brave One
  • Cul-de-sac
  • Pinochet's Last Stand
  • Il Grido
  • A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies
  • Days of Thunder
  • Mr. Woodcock
  • The Brothers Solomon
  • 3:10 to Yuma
  • Ballets Russes
  • The Exterminating Angel
  • The Beat That My Heart Skipped
  • Frances
  • Becoming Jane
  • An Ideal Husband
  • Shoot 'Em Up
  • The Nanny Diaries
  • My Brilliant Career
  • Balls of Fury
  • War
  • Death Sentence
  • The Last Legion
  • Stephanie Daley
  • In Paris
  • Broken English
  • Year of the Dog
  • Inferno
  • Opera
  • Deep Red
  • Halloween
  • Eleven Men Out
  • Blood and Chocolate
  • Death at a Funeral
  • The Invasion
  • Stardust
  • This Is England
  • The Lives of Others
  • No Reservations
  • Fay Grim
  • Puccini for Beginners
  • The Situation
  • Alone With Her
  • Amazing Grace
  • Starter for 10
  • Rush Hour 3
  • Bratz
  • Daddy Day Camp
  • Cashback
  • In the Land of Women
  • Underdog
  • Diggers
  • El cantante
  • Lucky You
  • London
  • Brand Upon the Brain! A Remembrance in 12 Chapters
  • Rescue Dawn
  • Paprika
  • Skinwalkers
  • Joshua
  • Hot Rod
  • The Bourne Ultimatum
  • I Could Never Be Your Woman
  • I Know Who Killed Me
  • Talk to Me
  • Surf's Up
  • The Simpsons Movie
  • Revolver
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Hairspray
  • You Kill Me
  • I Now Pronounce You Chuck & Larry
  • The Cranes Are Flying
  • Liliom
  • Jet Lag
  • Baby Face
  • Annie Oakley
  • That'll Be The Day
  • Travellers
  • Swing High, Swing Low
  • Shriek If You Know What I Did Last Friday the Thirteenth
  • Saints and Sinners
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Mouth to Mouth
  • Sweet Charity
  • How to Eat Fried Worms
  • Parts: The Clonus Horror
  • Waitress
  • License to Wed
  • Two-Lane Blacktop
  • Transformers
  • Black Book
  • La Vie en Rose
  • Switch
  • Duma
  • The Pervert's Guide to Cinema
  • Rush
  • Blow Dry
  • A Dog of Flanders
  • The Pope of Greenwich Village
  • Jesus Christ Superstar
  • Gay Sex In the 70s
  • Sleepaway Camp
  • Live Free or Die Hard
  • Captivity
  • Gambit
  • Days of Being Wild
  • Delicatessen

See all 522

Highly rated films David missed

  • Playing
  • Sigur Rós: Heima
  • Elite Squad
  • Taare Zameen Par
  • In the City of Sylvia
  • The Secret of the Grain
  • Chop Shop
  • Earth

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more