2008

David Blaylock David Blaylock’s year in review

David’s highest rated films

  • Hunger

    ★★★★★

  • Blind Chance

    ★★★★★

  • The Wrestler

    ★★★★★

  • Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

    ★★★★★

  • Ivan the Terrible, Part I

    ★★★★★

  • Winter Light

    ★★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • Eureka

    ★★★★★

  • Le Trou

    ★★★★★

  • The Phantom of Liberty

    ★★★★★

  • Rififi

    ★★★★★

  • The Blood of a Poet

    ★★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • Shame

    ★★★★★

  • Young Törless

    ★★★★★

  • Man of Marble

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 808 Films watched
  • 67.3 Average per month
  • 15.5 Average per week

Milestones

First Film

The Savages

Jan 1

Last Film

Invasion, U.S.A.

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
437 films
Comedy
209 films
Romance
162 films
Thriller
140 films
Action
129 films
Horror
112 films
Sci Fi
108 films
Crime
88 films
Adventure
83 films
Fantasy
59 films
USA
487 films
France
115 films
UK
102 films
Germany
66 films
Italy
51 films
Japan
41 films
Canada
33 films
Poland
14 films
Sweden
11 films
English
641 films
French
121 films
German
57 films
Spanish
53 films
Italian
49 films
Japanese
44 films
Russian
39 films
Chinese
21 films
Polish
15 films
Arabic
12 films

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Disaster Movie
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Camden 28

Films watched in 2008

  • Invasion, U.S.A.
  • W.
  • Red
  • Legend of Dinosaurs and Monster Birds
  • Five the Hard Way
  • Valkyrie
  • Encounters at the End of the World
  • I've Loved You So Long
  • Tell No One
  • Rachel Getting Married
  • The Edge of Heaven
  • Still Life
  • The Spirit
  • Defiance
  • The Tale of Despereaux
  • Remember the Night
  • Howl's Moving Castle
  • Jindabyne
  • Pride and Glory
  • Revolutionary Road
  • Bedtime Stories
  • Frozen River
  • Yes Man
  • Passengers
  • Towelhead
  • Man on Wire
  • Twilight
  • Hunger
  • Flight of the Red Balloon
  • Somers Town
  • Seven Pounds
  • Religulous
  • Angel-A
  • First Sunday
  • Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert
  • Wendy and Lucy
  • Doubt
  • The Reader
  • Nothing Like the Holidays
  • Gran Torino
  • Frost/Nixon
  • Australia
  • Swing Vote
  • Fido
  • JCVD
  • The Day the Earth Stood Still
  • RockNRolla
  • Punisher: War Zone
  • Cadillac Records
  • Four Christmases
  • Quantum of Solace
  • Transporter 3
  • A Christmas Tale
  • Bolt
  • Nomad: The Warrior
  • City on Fire
  • Reprise
  • Priceless
  • No One Writes to the Colonel
  • Man Push Cart
  • Everything Is Fine
  • Savage Souls
  • The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse
  • Madame Rosa
  • Blind Chance
  • Role Models
  • Milk
  • The Duellists
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Bandit Queen
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Anna Christie
  • Sundays and Cybele
  • Crown v. Stevens
  • City of Ember
  • Zack and Miri Make a Porno
  • What We Do Is Secret
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • Filth and Wisdom
  • Champagne
  • Kwaidan
  • The Bad Sleep Well
  • Burden of Dreams
  • True Confession
  • The Princess Comes Across
  • Love Before Breakfast
  • Hands Across the Table
  • We're Not Dressing
  • Man of the World
  • Golden Earrings
  • The Flame of New Orleans
  • The Devil Is a Woman
  • Secret Honor
  • Fitzcarraldo
  • Cobra Verde
  • My Best Fiend
  • Arsenic and Old Lace
  • Days of Darkness
  • Welcome to the Sticks
  • Crossed Tracks
  • You, the Living
  • Roman Polanski: Wanted and Desired
  • Waterloo
  • The House Bunny
  • The Duchess
  • The Wrestler
  • In the Presence of a Clown
  • Wyatt Earp
  • Night After Night
  • I'm No Angel
  • Goin' to Town
  • Go West Young Man
  • Blonde Venus
  • Morocco
  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
  • Shine a Light
  • Camera Buff
  • The Great Moment
  • Scarface
  • Powaqqatsi
  • Fear of Fear
  • Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot
  • Ivan the Terrible, Part I
  • The X Files: I Want to Believe
  • Seven Beauties
  • Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil
  • The Nymph
  • Ferdinando and Carolina
  • No End
  • How to Lose Friends & Alienate People
  • Last Year at Marienbad
  • The Kingdom II
  • Blindness
  • The Story of Marie and Julien
  • Spiritual Voices
  • The Golden Coach
  • French Cancan
  • Elena and Her Men
  • Casque d'or
  • Tanner on Tanner
  • Tanner '88
  • 8 X 8: A Chess-Sonata in 8 Movements
  • Let the Right One In
  • Confession
  • Lower City
  • Sonic Outlaws
  • All the Mornings of the World
  • Donkey Skin
  • The Charles Bukowski Tapes
  • Death in Gaza
  • Veronika Voss
  • Kit Kittredge: An American Girl
  • Ping Pong Playa
  • High School Musical 3: Senior Year
  • Nights in Rodanthe
  • Mo' Better Blues
  • Les Carabiniers
  • Nights of Cabiria
  • The Outsider
  • Europa
  • Epidemic
  • The Element of Crime
  • Floating Weeds
  • Platform
  • Daddy Nostalgia
  • Fresh Bait
  • The Steamroller and the Violin
  • The Secret Life of Bees
  • Saw V
  • Expelled: No Intelligence Allowed
  • The Firm
  • Japón
  • Ashes and Diamonds
  • Winter Light
  • The Wild Child
  • L'Âge d'Or
  • À Nous la Liberté
  • Les Enfants Terribles
  • Early Summer
  • Fighting Elegy
  • The Fall of the House of Usher
  • Happy Together
  • A Generation
  • Andrei Rublev
  • The Grim Reaper
  • Crazed Fruit
  • Slumdog Millionaire
  • Eureka
  • Max Payne
  • Return to Sleepaway Camp
  • Body of Lies
  • The Night Porter
  • F for Fake
  • The Express
  • Happy-Go-Lucky
  • Changeling
  • Synecdoche, New York
  • Masques
  • Le Trou
  • The Flowers of St. Francis
  • Scum
  • Sans Soleil
  • I Stand Alone
  • Dont Look Back

See all 808

Highly rated films David missed

  • The Beaches of Agnès
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • The Chaser
  • Breathless
  • Not Quite Hollywood
  • Sparrow
  • Goodbye Solo
  • The Good, The Bad, The Weird

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more