Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Piercing

Piercing

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
Edit this entry  
24
White Nights

White Nights

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Edit this entry  
20
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★
Edit this entry  
13
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
Edit this entry  
10
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Edit this entry  
09
A Fugitive from the Past

A Fugitive from the Past

1965
×
Edit this entry  
09
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
Edit this entry  
08
The Adventurer

The Adventurer

1917
×
Edit this entry  
08
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Taming of the Scoundrel

The Taming of the Scoundrel

1980
×
★★★
Edit this entry  
03
Ratsasan

Ratsasan

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Firm

The Firm

1989
×
Edit this entry  
24
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★½
Edit this entry  
14
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
Edit this entry  
12
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
Edit this entry  
11
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Dark Side of the Heart

The Dark Side of the Heart

1992
×
Edit this entry  
31
A Heart in Winter

A Heart in Winter

1992
×
Edit this entry  
17
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Edit this entry  
17
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★
Edit this entry  
30
A Somewhat Gentle Man

A Somewhat Gentle Man

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Jimmy Carr: The Best of Ultimate Gold Greatest Hits

Jimmy Carr: The Best of Ultimate Gold Greatest Hits

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★½
Edit this entry  
21
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Edit this entry  
28
Audition

Audition

1999
×
★★½
Edit this entry