Sort by

Xitiz has logged 174 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★½
Edit this entry  
21
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Edit this entry  
28
Audition

Audition

1999
×
★★½
Edit this entry  
26
Martyrs

Martyrs

2008
×
Edit this entry  
22
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
Edit this entry  
18
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
My Mister

My Mister

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★½
Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Quartet for the End of Time

Quartet for the End of Time

1983
×
Edit this entry  
11
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★
Edit this entry  
09
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Life in a Metro

Life in a Metro

2007
×
★★
Edit this entry  
04
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mother

Mother

2009
×
★★★
Edit this entry  
02
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Spy Gone North

The Spy Gone North

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Stroszek

Stroszek

1977
×
Edit this entry  
29
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ringu

Ringu

1998
×
★★
Edit this entry  
26
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★
Edit this entry  
20
Manto

Manto

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★½
Edit this entry  
13
8½

1963
×
Edit this entry  
12
Duplicity

Duplicity

2009
×
★½
Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Edit this entry  
04
Chris Rock: Tamborine

Chris Rock: Tamborine

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Climates

Climates

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry