Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Xitiz

Xitiz

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Xitiz
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Xitiz’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Fight Club

    Fight Club 1999

    ★★★★★ Rewatched by Xitiz 21 Apr 2022

    Yesterday I watched this movie, today I quit my job.

  • Arrival

    Arrival 2016

    ★★★★★ Rewatched by Xitiz 22 Feb 2022

    Aliens are exactly what we need right now, I kinda want new friends but then again i dont like people.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★½ Watched by Xitiz 05 Jan 2022

    NOSTALGIA
    Was almost like a dream.

  • Bill Burr: One Night Stand

    Bill Burr: One Night Stand 2005

    ★★★½ Watched by Xitiz 11 Aug 2021

    This guy is my favorite modern day philosopher lol.

  • Andhadhun

    Andhadhun 2018

    ★★★★½ Rewatched by Xitiz 06 Aug 2021

    Man I keep telling people that this protagonist is Stevie Wonder irl.

  • Pitch Black Heist

    Pitch Black Heist 2011

    ★★★★ Watched by Xitiz 05 Jun 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    What goes around... Eventually comes around.
    Superb short film and brilliant performance by the actors.

  • Collateral

    Collateral 2004

    ★★★★ Rewatched by Xitiz 06 May 2021

    This may have been the last Tom Cruise masterpiece. Its one of his best performance.

  • Leaving Las Vegas

    Leaving Las Vegas 1995

    ★★★½ Watched by Xitiz 25 Apr 2021

    Bittersweet and Tragic.
    And somehow Tender rather than cliche or overly emotive.
    A Depressing love story about two lost soul on dark path of life.

  • Incendies

    Incendies 2010

    ★★★★★ Watched by Xitiz 13 Mar 2021

    Just one of those films that after u finish your mind will still be contemplating about it for quite some time.

  • Tenet

    Tenet 2020

    ★★★½ Rewatched by Xitiz 10 Jan 2021

    If you're dumb don't watch this.

  • The Piano Teacher

    The Piano Teacher 2001

    ★★★★½ Watched by Xitiz 30 Dec 2020

    It shows the worse behavior in both men and women.
    There is some ugly art in this.

  • The Secret in Their Eyes

    The Secret in Their Eyes 2009

    ★★★★ Watched by Xitiz 25 Dec 2020

    Prolly the best movie i seen in revenge genre and that football stadium scene wow and how i mean that is so unique and awsome but, how the hell they do this shot? I have no fuckin clue.
    I highly recommend this

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro