Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Greta

Greta

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Elena Undone

Elena Undone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I See You

I See You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Querida Mamãe

Querida Mamãe

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love

Love

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scooby-Doo! in Where's My Mummy?

Scooby-Doo! in Where's My Mummy?

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Winchester

Winchester

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Nerve

Nerve

2016
×
★★
Edit this entry  
09
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★
Read the review Edit this entry