katie has logged 63 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Barbie as Rapunzel

Barbie as Rapunzel

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Circle

The Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carrie

Carrie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Open House

The Open House

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Abduction

Abduction

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Rite

The Rite

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead in a Week (Or Your Money Back)

Dead in a Week (Or Your Money Back)

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry