Sort by

☆ mariana ☆ has logged 223 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Call

The Call

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Atrocious

Atrocious

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fractured

Fractured

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The House of the Spirits

The House of the Spirits

1993
×
Read the review Edit this entry  
03
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cujo

Cujo

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Casper

Casper

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry