Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Gambit

Gambit

1966
×
★★★
Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mr. Sardonicus

Mr. Sardonicus

1961
×
★★★
Edit this entry  
26
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
24
Top Gun

Top Gun

1986
×
Edit this entry  
21
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Edit this entry  
17
The Letter

The Letter

1940
×
Edit this entry  
17
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★½
Edit this entry  
12
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Batman

Batman

1966
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Northman

The Northman

2022
×
Edit this entry  
05
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Viva Las Vegas

Viva Las Vegas

1964
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Edit this entry  
24
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
Edit this entry  
22
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Batman

The Batman

2022
×
Edit this entry  
21
Independence Day

Independence Day

1996
×
Edit this entry  
19
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ossessione

Ossessione

1943
×
Edit this entry  
16
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Edit this entry  
15
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
03
I Confess

I Confess

1953
×
★★★
Edit this entry  
30
Airport

Airport

1970
×
★★★
Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Outlaw and His Wife

The Outlaw and His Wife

1918
×
Edit this entry  
27
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Edit this entry  
21
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Edit this entry  
10
Jimmy Savile: A British Horror Story

Jimmy Savile: A British Horror Story

2022
×
Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
Edit this entry  
08
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
06
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry