Sort by

Xplodera has logged 437 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Getaway

Getaway

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rio

Rio

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crime and Punishment

Crime and Punishment

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cold Comes the Night

Cold Comes the Night

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
After Earth

After Earth

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Days on Mars

The Last Days on Mars

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jingle All the Way 2

Jingle All the Way 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nothing Like the Holidays

Nothing Like the Holidays

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
No Man's Land

No Man's Land

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Enron: The Smartest Guys in the Room

Enron: The Smartest Guys in the Room

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
An American Haunting

An American Haunting

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stay Alive

Stay Alive

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Feast

Feast

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Metro Manila

Metro Manila

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Deaths of Ian Stone

The Deaths of Ian Stone

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Finding Neverland

Finding Neverland

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry  
21
Bean

Bean

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cellular

Cellular

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★
Read the review Edit this entry