Sort by

Michelle has logged 520 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bat

The Bat

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
From a Whisper to a Scream

From a Whisper to a Scream

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sad Lunch

Sad Lunch

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Duel

Duel

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
New Waterford Girl

New Waterford Girl

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pool Party Massacre

Pool Party Massacre

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rad

Rad

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tie That Binds

The Tie That Binds

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Poison Ivy: The Secret Society

Poison Ivy: The Secret Society

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry