Sort by

Michelle has logged 40 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amsterdamned

Amsterdamned

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lift

The Lift

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes of a Stranger

Eyes of a Stranger

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Silent Madness

Silent Madness

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Sisters

Nightmare Sisters

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Cat in the Brain

A Cat in the Brain

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Martin

Martin

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry