• Polar

  • Against the Window Pane

  • Tennessee Devil Redux

    ★★

  • Highway of Ghosts

  • RED Heliums and Heartbreak

  • Happiness

    ★★★

  • Flux

    ★★

  • Irritation

  • History

    ★½

  • Variations on a Landscape

    ★★

  • Hypnagogia

    ★½

  • Machine for Living - Créteil

    ★½

  • to turn over in one's mind

    ½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Blade Runner: Black Out 2022

    ★★★

  • While the Water Runs Red

    ½

  • 2048: Nowhere to Run

    ★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • 2036: Nexus Dawn

    ★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • The Traveler's Longing to Pray

    ★½

  • Womb

    ★★★

  • Elle Fanning's Fan Fantasy

  • Passing

    ½

  • Domestic Landscape: Eclipse

    ★★

  • The Other Side of Hope

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Rain

    ★★

  • The Green Ray

    ★★½

  • 2017

  • Residence Inn

  • A Last Look at..

  • Silence

    ★★★★

  • Hi Stranger

  • Hinterlands

    ★★★½

  • The Young Pope

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • First, Books.

  • Cinephile

  • Feeler

    ★★½

  • Piper

    ★★★½

  • The Neon Demon

    ★★★★½

  • Paterson

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★½

  • Deadpool

    ★★★½

  • Closer

    ★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Eyes

  • Two Guitars

    ½

  • Fan Dog

    ½

  • Built-in Views

    ★★

  • Yard Cat

  • The Revenant

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • A Man Called Ove

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • The Walk

    ★★★½

  • Paradox of Praxis 5

    ★★

  • Spotlight

    ★★★½

  • Hunter

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Bridge

    ★½

  • Hours

  • The Interview

    ★★★

  • PK

    ★★★

  • Avenue

    ½

  • Portals

  • Where Are They Now?

    ½

  • The Maze Runner

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★