xsaiff has logged 160 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Necktie

Necktie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
All My Life

All My Life

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiness

Happiness

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★½
Edit this entry  
25
Four Women

Four Women

1975
×
★★★
Edit this entry  
25
Haiku

Haiku

2009
×
½
Edit this entry  
24
A Last Look at..

A Last Look at..

2017
×
Edit this entry  
24
Mobile Men

Mobile Men

2008
×
Edit this entry  
23
Feeler

Feeler

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
And Sometimes the Boats are Low

And Sometimes the Boats are Low

1983
×
★★
Edit this entry  
21
Sitting

Sitting

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
My Person in the Water

My Person in the Water

2006
×
Edit this entry  
18
2017

2017

2017
×
Edit this entry  
18
At Land

At Land

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paradox of Praxis 5

Paradox of Praxis 5

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Paradox of Praxis 1

Paradox of Praxis 1

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Landscapes and Figures

Landscapes and Figures

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Arrival

The Arrival

1999
×
★★
Edit this entry  
04
Mountain in Shadow

Mountain in Shadow

2012
×
★★
Edit this entry  
01
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Womb

Womb

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★½
Edit this entry  
24
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★
Edit this entry  
24
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Trypps #7 (Badlands)

Trypps #7 (Badlands)

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
Difficult Loves

Difficult Loves

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Irritation

Irritation

2017
×
Edit this entry  
22
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
Read the review Edit this entry  
20
Rain

Rain

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
Food

Food

1992
×
Edit this entry  
15
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
Edit this entry  
10
Hunter

Hunter

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Polar

Polar

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Atman

Atman

1975
×
Read the review Edit this entry  
12
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
White Hole

White Hole

1979
×
★½
Edit this entry  
12
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
Willow and Wind

Willow and Wind

1999
×
★★★★
Edit this entry