RSS feed for Stephen
  • Paddleton

    Paddleton

    ★★★★★

    A lot of this films dialogue was unscripted, and you can really tell as the interaction between the two leads feels so natural, it’s really refreshing. The acting from both Ray Romano and Mark Duplass is fantastic, the balance of sadness and humour is a tough to do, but it’s done perfectly here. The story is heartbreaking but it shines a light on the importance of friendship. Deserves my first five stars of 2019 releases.

  • Upgrade

    Upgrade

    ★★★★½

    What a total blast. A great twist on the revenge genre that’s badass and avoids clichés. Thrilling action from start to finish and surprisingly funny.

  • Venom

    Venom

    ★★★

    Flawed logic throughout, lack of character depth, and a story that feels very rushed, but it still manages to be very entertaining thanks to exciting action sequences.

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★★★½

    What a brilliant film. A very lean watch that avoids any unneeded waffle but still makes you feel every single moment. Violent without being excessive, beautifully shot and the editing is just perfection. I’m looking forward to watching everything directed by Lynne Ramsay. Oh and Joaquin Phoenix is still highly underrated.

  • High Flying Bird

    High Flying Bird

    ★½

    Maybe it’s because I know nothing about the business side of basketball, but I couldn’t take to this. It was just so dull to me and I found it really difficult to care about what was going on. Some nice shots, but many feel really odd and awkward, which shows while an iPhone is a brilliant video device, if isn’t a replacement for real studio cameras.

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★★

    I was really looking forward to this. The cast is great and the concept is interesting but it really disappointed me. Not much happens, nothing is a surprise, most of the deaths are dull, and the satire of the art world wasn’t funny. It’s shot beautifully though, and Jake is great as always. I was expecting much more having loved Nightcrawler.

  • What Keeps You Alive

    What Keeps You Alive

    ★★★½

    A thriller that kept me on the edge of my seat for most of the runtime. Very entertaining ride, beautifully shot and well acted.  My only real gripe was the very last, *MINOR SPOILER* very cliché shot (and noise) that I was really hoping wouldn’t happen.

  • Purl

    Purl

    ★★★½

    A short story about inclusion. It’s an important and sweet message, and the animation is really nice. Doesn’t have as much of an emotional impact as many of Pixar’s animations, but it’s still very good.

  • The Land of Steady Habits

    The Land of Steady Habits

    ★★

    This completely failed to hit me emotionally. It didn't give me any reason to be invested in any of the characters or care about the issues they're facing, and I'm usually a sucker for things like that. Disappointing.

  • Polar

    Polar

    ★★

    A complete tonal mess from start to finish. Like John Wick if it was directed by a 13 year old that just discovered women. Matt Lucas’ hammy acting was awful and cringe-worthy. The cabin shoot out is pretty entertaining but that's about it. Mads Mikkelsen deserves much better than this, it's a shame he wasn't cast in an actual John Wick spinoff instead.

  • Evil Dead II

    Evil Dead II

    ★★★★★

    Ridiculous, gory, creepy, and hilarious. The perfect horror comedy and the best in the series.

  • Searching

    Searching

    ★★★★★

    Brilliant missing person mystery movie told through technology itself. Sure, not the first movie to do it, but maybe the first to do it really well. Completely gribbing, excellent acting, and fantastic level of detail.