RSS feed for Xtwelve

Xtwelve has logged 58 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Salinger

Salinger

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brexit: The Uncivil War

Brexit: The Uncivil War

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Banksy Does New York

Banksy Does New York

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
St. Louis Superman

St. Louis Superman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Walk Run Cha-Cha

Walk Run Cha-Cha

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
In the Absence

In the Absence

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life Overtakes Me

Life Overtakes Me

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Daughter

Daughter

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sister

Sister

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memorable

Memorable

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Hair Love

Hair Love

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nefta Football Club

Nefta Football Club

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saria

Saria

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry