Sort by

Samuel has logged 291 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Silent Sea

The Silent Sea

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Edit this entry  
17
The Novice

The Novice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Perfect Enemy

A Perfect Enemy

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hurt

Hurt

2018
×
½
Edit this entry  
13
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Agnes

Agnes

2021
×
★½
Edit this entry  
10
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Chestnut Man

The Chestnut Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Red Snow

Red Snow

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Cold Skin

Cold Skin

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Whole Truth

The Whole Truth

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Feast

The Feast

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
The Humans

The Humans

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Just a Breath Away

Just a Breath Away

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Black Friday

Black Friday

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Broadcast Signal Intrusion

Broadcast Signal Intrusion

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hideout

Hideout

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Valley

The Dark Valley

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Finch

Finch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
13 Minutes

13 Minutes

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Julia's Eyes

Julia's Eyes

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry