RSS feed for William Ruiz
  • Dune

    ★★★★★

  • Capone

    ★★½

  • Bad Trip

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Hillary

    ½

  • Brahms: The Boy II

    ½

  • 365 Days

    ½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Zola

    ★★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★★

  • Bad Boys for Life

    ★★★

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Bombshell

    ★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★½

  • Watchmen

    ★★★

  • The Jesus Rolls

    ★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Rambo: Last Blood

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Goldfinch

    ★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • First Cow

    ★★★★½

  • The Weeping Woman

    ★★★½

  • The Fanatic

    ½

  • An Officer and a Spy

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Nimic

    ★★★★

  • Reality Queen!

    ½

  • Batman: Hush

    ★★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★½

  • The Lion King

    ★★½

  • Dark Phoenix

    ★½

  • Loqueesha

    ½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★½

  • Yesterday

    ★★½

  • Swallow

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Shazam!

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★★

  • The Lodge

    ★★★★

  • Vice

    ★★½

  • The Mule

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Mortal Engines

    ★½

  • Aquaman

    ★★★

  • Dragon Ball Super: Broly

    ★★★★

  • Creed II

    ★★★½

  • The Girl in the Spider's Web

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★½

  • Venom

  • Once Upon a Deadpool

    ★★

  • Green Book

    ★★★★

  • Icebox

    ★★★★

  • mid90s

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★★

  • Fahrenheit 11/9

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • White Boy Rick

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★½