xywa has logged 166 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cuties

Cuties

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Neapolitan Arrangement

Neapolitan Arrangement

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Wheels

Wheels

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Victorias

Victorias

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Entambado

Entambado

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Acuitzeramo

Acuitzeramo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kill The Boy

Kill The Boy

×
★★½
Edit this entry  
07
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Necktie

Necktie

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mystery of the Seeing Hand and Golden Sphere

Mystery of the Seeing Hand and Golden Sphere

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Host

Host

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Read the review Edit this entry  
05
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
James Gandolfini: Tribute to a Friend

James Gandolfini: Tribute to a Friend

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Babel

Babel

2006
×
★★★★★
Edit this entry